Prośba o poradę dietetyczną dla 24-latki, która waży 70 kg przy 169 cm wzrostu

Witam. Mam 24lata. Wzrost 169cm i waże 70kg, Około 5lat temu wazyłam 62kg, następnie przytyłam do 93kg (nie byłam w ciąży ani nic z tych rzeczy, po prostu siedząca praca,mało ruchu i dużo jedzenia) od około 4miesiecy waze 70kg przeszłam na bardzo drastyczna dietę w ciagu 3miesiecy schudłam 23kg ale mam wrazenie że waże jeszcze za duzo jak do mojego wzrostu i wieku. chciałabym schudnąć jeszcze chociaz 5kg ale jakoś nie mogę zrzucić(nadmieniam że zwiększyłam aktywność fizyczną) co radzicie?

Witam serdecznie,

W tym momencie Pani BMI (współczynnik prawidłowej masy ciała powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) wynosi 24,5, co wskazuje na wagę zdrową. Nie powinna Pani już tyle chudnąć, ale zmienić na stałe swoje nawyki żywieniowe, tak aby dieta nie kojarzyła się z czymś nieprzyjemnym a stała się Pani zdrowym stylem życia. Cieszę się że zwiększyła Pani aktywność fizyczną, ale zdecydowanie odradzam diet bardzo niskokalorycznych, drastycznych. Tego typu diety zwalniają przemianę materii i często kończą się efektem jo-jo. Pisze Pani że trudno zrzucić w tym momencie nawet drobne kilogramy a to za sprawą zwolnienia pracy metabolizmu. Na Pani miejscu zrobiłabym już stabilizację wagi i powoli wychodziłabym z diety wprowadzając około 100kcal więcej co tydzień. do tego skupiłabym się na aktywności fizycznej i w ten sposób wyrzeźbi Pani i wymodeluje ciało. Utrzymuje Pani również zdrowe nawyki żywieniowe. Proszę pamiętać o regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

Jeżeli potrzebowałaby Pani konsultacji dietetycznej w sprawach wychodzenia z diety(aby uniknąć efektu jo-jo) lub ustalenia zbilansowanego i zdrowego jadłospisu to zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Podaż energii w diecie zależy od podstawowej przemiany materii - i to jest niezbędne minimum jakie trzeba dostarczyć z dietą (wynik z analizy składu ciała lub wg wzoru na PPM lub BMR). Jeśli kalorii będzie mniej organizm zacznie się bronić, zwolni metabolizm. Można również przeprowadzić kilkudniowe oczyszczanie organizmu dietą warzywno-owocowo-zbożową. Warto wydłużać wysiłek, aby przestawić się na spalanie tkanki tłuszczowej.