Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odczuwanie ruchomości zębów przy jedzeniu

Witam, od ok 1 roku odczuwam ruchomość zębów, przy jedzeniu, oraz jak zęby palcami poruszam. Stanu zapalnego nie ma (jestem technikiem dentystycznym) . Higiena jamy ustnej - wzorowa. Mam bruksizm-szyny wręcz przegryzam, dlatego nie używam. ''Palę'' e-papierosy. Zażywam Stilnox na noc od ok 3lat. Co może być przyczyną: Przeciążenie od zgrzytania? Glikol propylenowy, Gliceryna z liquidów do e-papierosów? Stilnox ? Bardzo proszę o odp. bo zęby są dla mnie OGROMNIE ważne. Jak moża to powstrzymać?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Dzień dobry,
ruchomość zębów rzeczywiście jest najczęściej objawem zapalenia przyzębia i związana jest z paradontalnym ubytkiem kości. Jeżeli ta przyczyna jest na 100 % wykluczona, należy sprawdzić zgryz. Często kąt pochylenia guzków może prowadzić do tego, że w trakcie nagryzania siły działają odśrodkowo na wyrostek zębowy i powodują ruchomość zębów. Zgrzytanie tylko pogłębia ten problem. Napewno ważne jest prawidłowe ustawienie zguzkowania i odciążenie zgryzu. Jeżeli jest Pan technikiem to wie Pan, że szyna zrobina po rekonstrukcji zgryzu w artykulatorze ma szansę pomóc w Pana dolegliwościach.

Specjalista w dziedzinie stomatologii.
0

Podejrzewam, że przyczyną może być stres. Zalecam konsultację z psychologiem. W tym wypadku, trzeba znaleźć przyczynę - co powinno być istotą każdego leczenia.

0

Podstawą są badania diagnostyczne, które ocenią ułożenie zgryzu. Jeśli zęby są nieprawidłowo ułożone może to doprowadzić do zgrzytania zębami. Wynika to z nierównomiernego rozkładu sił narządu żucia, który powoduje nachodzenie na siebie zębów i ścieranie ich, może także dojść do ich ruchomości, a nawet utraty. Czasami noszenie szyny relaksacyjnej nie rozwiązuje problemu i potrzebne są inne lub dodatkowe metody terapii. Najlepiej będzie, jeśli uda się Pani do stomatologa, który wykona szereg testów: obejrzy zęby pod kątem starcia, sprawdzi ich ruchomość, zbada mięśnie żucia, staw skroniowo-żuchwowy lub zbada zgryz specjalną elektroniczną kalką. Dopiero wtedy, po stwierdzeniu źródła problemu, możliwe jest opracowanie planu leczenia.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy