Odczuwanie zapachów, problemy ze snem i szumy w głowie

Ostatnio zaczęłam czuć dziwne zapachy, raz słodkie, raz dziwny smród, które pojawiają się znikąd, nagle. Źle sypiam, nie mogę zasnąć, przed snem martwię się o bliskich, wczoraj wieczorem gdy już leżałam w łóżku zaczęło mi szumieć w głowie, czuję się jakbym zaczęła popadać w paranoję. Co to może oznaczać?

Dzień dobry!

Symptomy, które Pani opisuje, czyli omamy węchowe, słuchowe, zamartwianie się o innych (nie wiemy czy uzasadnione czy nie), zaburzenia snu mogą świadczyć o bardzo wielu schorzeniach, takich jak m.in. psychozy, schizofrenia, organiczne zaburzenia psychiczne, choroba afektywna dwubiegunowa, ale mogą też występować po spożyciu substancji psychoaktywnych (leki, alkohol czy narkotyki). Pojawienie się opisanych objawów możliwe jest również w przypadku bardzo silnych przeżyć emocjonalnych. Zdecydowanie brakuje danych, aby móc postawić tu diagnozę. Bez wątpienia zachęcam do bezzwłocznej konsultacji ze specjalistą.

pozdrawiam,
Klaudia Steckiewicz-Langer