Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odlewanie moczu z cewnika

Czy konieczne jest zakładanie rękawic jednorazowych, gdy odlewa się mocz z cewnika u osoby niesamodzielnej (tetraplegika)? A czy jeśli się tego nie robiło (ale myło ręce po tej czynności), a u tej osoby z posiewu moczu wykryto bakterię pałeczka ropy błękitnej i gronkowiec to czy osoby opróżniające worek na mocz mogły się tym zarazić i kogoś innego z kim przebywały, bo mydło nie zwalcza tej bakterii podobno?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Dzień dobry,

Tego typu czynności powinno wykonywać się z użyciem jednorazowych rękawic. Jeśli po odlewaniu moczu myła Pani ręce, a wcześniej nie doszło do kontaktu moczu z Pani skórą, to ryzyko zakażenie jest praktycznie zerowe. Jeśli zaś miała Pani uszkodzoną skórę i przypadkiem, niefortunnie doszło do jej kontaktu z moczem osoby będącej nosicielem pałeczki ropy błękitnej i gronkowca, to ryzyko zakażenia jest już wyższe. Jeśli wystąpią u Pani jakieś niepokojące objawy lub gorączka, proszę skontaktować się z lekarzem. Na razie na spokojnie proszę się obserwować. Jeśli nie było kontaktu moczu z uszkodzoną skórą, to w Pani przypadku ryzyko infekcji jest niewielkie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy