Odstawienie **** po półtorej roku stosowania

Witam. Mam 25 lat i w listopadzie 2008 zaczęłam stosować pierwszą w życiu antykoncepcję. Był to **** (pierścień dopochwowy uwalniający hormony). W tym roku po 18 krążku przestałam je stosować. Miesiączkę przy krążku dostawałam 4 dni po wyjęciu (wyjmowałam w poniedziałek, krwawienie pojawiało się w piątek). Po wyjęciu krążka 15 marca krwawienie pojawiło się jak zwykle w piątek (19 marca), z tym że w poniedziałek (22 marca) mialam załoyć kolejny krążek i tego nie zrobiłam. Nie wiem, kiedy teraz powinno pojawić się krwawienie. 28 dni minęło 16 kwietnia i sądziłam, że wtedy to nastąpi. Niesety, dziś jest 19 kwietnia i nic. W ciąży na pewno nie jestem. Czy będę musiała długo czekać na krwawienie? Po jakim czasie udać się do lekarza? Przed używaniem **** mialam miesiaczki co 21-23 dni, niergularne, gdyż w momencie zakładania pierwszego krążka cykl wydłużył się do 28 dni. Mam nadzieję, że w miarę jasno opisał am sytuację. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej (czy to w postacji doustnej, plastrów, czy krążka), prawidłowy, regularny cykl bardzo często nie pojawia się od razu. Miesiączki mogą występować w nieregularnych odstępach nawet przez 6 miesięcy. Dopiero jeśli będzie to trwało dłużej, konieczna będzie diagnostyka zaburzeń hormonalnych (do których może doprowadzić samo przyjmowanie hormonów). Póki co, należy więc uzbroić się w cierpliwość. Jeśli krwawienie (nie licząc tego z odstawienia) nie pojawi się w ciągu 2 miesięcy od odstawienia antykoncepcji, może Pani udać się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!