Operacja pomostowania aortowo-wieńcowe a niedrożność jelit

Mama miała miesiąc temu operację pomostowania aortowo-wieńcowe i uszkodzili coś przy wątrobie, i powstał woreczek z krwią. Przy tym wykryto, że ma niedrożność jelit i ma mieć robioną operację "bajpas" jelita, żeby były ukrwione, bo na chwilę obecną są niedrożne. Do tego usunęliby woreczek żółciowy, no i ten woreczek z krwią. Jakie jest ryzyko takiej operacji? I jak ta operacja będzie wyglądać? Proszę, pomóżcie!

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Jakub Krawczyk
38 poziom zaufania

Witam Panią serdecznie! Na podstawie opisu wynika, że przyczyną operacji było pomostowanie naczyń wieńcowych, tzw. by-passów. Trudno wyciągać jakiekolwiek wnioski bez wiedzy o przebiegu operacji. Trudno jednak przypuszczać, aby opisane zmiany były następstwem samego zabiegu. Bardziej prawdopodobne, że występują one niezależnie od choroby zasadniczej, ponieważ pole operacyjne obejmowało naczynia wieńcowe. Wątroba, jelita i pęcherzyk żółciowy znajdują się w jamie brzusznej, która jest od klatki piersiowej oddzielona przeponą i prawdopodobieństwo bezpośredniego uszkodzenia tych narządów w czasie ingerencji chirurgicznej graniczy z zerem. Nie wiem co ma Pani na myśli poprzez sformułowanie "woreczki z wodą", ale być może są to krwiaki powstałe pod wpływem np. urazu lub torbiele z krwistą zawartością. Jeśli będą rosnąć lub dawać jakiekolwiek objawy jest to wskazaniem do ich dalszej diagnostyki. Jeśli chodzi o niedrożność jelit to na ogół mamy do czynienia z niedrożnością mechaniczną spowodowaną przeszkodą w świetle jelita, np. na skutek zalegania mas kałowych. W przebiegu choroby z czasem dochodzi do zatrzymania stolca i niezbędna jest operacja. Musi Pani wiedzieć, że każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań. Jest ono zależne od stanu zdrowia pacjenta i występowaniem innych chorób. Nigdy nie można przewiedzieć efektu zabiegu, jednak w tym celu zawsze przed jego wykonaniem dokonuje się wyboru znieczulenia i jeśli potencjalne ryzyko przewyższa korzyść lub są wyraźne przeciwwskazania - odstępuje się od wykonania takiej operacji. Jeśli Pani mama ma ostrą niedrożność i objawy wystąpiły nagle, leczenie chirurgiczne należy rozpocząć natychmiast ze wskazań życiowych. Decyzję o konieczności przeprowadzenia operacji może podjąć tylko lekarz prowadzący, chirurg.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty