Operacja zatkanej żyły tętniczej

Witam. Moj ojciec 4 grudnia 3013 roku dostal mini udaru ktory ustapil w calosci po okolo 10 min.Zadzwonilismy po pogotowie ktore bezzwlocznie zabralo ojca do szpitala.Tam zrobiono mu badania.Okazalo sie ze ma zatkana zyle tetnicza szyjna w okolo 50%-nic z tym nie zrobiono.I w tym miejscu chcialabym zapytac kiedy mozemy liczyc na to aby zoperowano mu ta zyle,pragne zaznaczyc ze ojciec leczy sie na nadcisnienie tetnicze a oprocz tego ma cukrzyce insulinozalezna.

Z opisu wynika że myli Pan żyłę z tętnicą. Myślę że chodzi o tętnicę a nie żyłę.
50% zwężenie tętnicy nie koniecznie musi być wskazaniem do zabiegu operacyjnego w zależności od stanu pacjenta. Udar , który ustąpił po 10 min, nie musiał być z tej przyczyny , mógł być np., z powodu chwilowego skurczu naczyniowego. Usuwanie miażdżycowego zwężenia tętnicy szyjnej może być wykonywane metoda śródnaczyniową - balonem i założeniem ewentualnego stentu lub operacją na " otwarto - tzw. dekortykacja . Zabiegi te są obarczone pewnym ryzykiem i muszą byc do nich wskazania

Myślę, że chodzi Pani nie o żyłę lecz o tętnicę szyjną. W chwili obecnej jeśli ojciec nie ma objawów neurologicznych, a zwężenie tętnicy jest 50% to nie ma wskazań do leczenia zabiegowego. Ojciec powinien być pod kontrolą chirurga naczyniowego, który zaleci odpowiedni sposób postępowania w chwili obecnej.