Ostre bóle kręgosłupa lędźwiowego przy rwie kulszowej

Witam od 3 lat borykam się z rwą kulszową, zawsze gdy przechodzi ostry ból kręgosłupa lędźwiowego, przy którym nie mogę nawet tuszyć palcem, nadchodzi ból prawej nogi, promieniujący od lędźwi aż do łydki, nie śpię już od tygodnia, nie znajduję wygodnej pozycji mimo stosowania żeli, maści, dicloduo oraz dorety. Jak ulżyć w bólu co zrobić aby przespać choć jedną noc bardzo proszę o pomoc

Dzień dobry,

W przypadku rwy kulszowej ważne jest kompleksowe leczenie. Proponuję skorzystać z zabiegów fizykalnych (TENS, jonoforeza, pole magnetyczne). Skuteczny powinien być również masaż oraz techniki terapii manualnej takie jak: manipulacja, mobilizacja, stretching oraz kinesiotaping. W tym celu najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który pracuje terapią manualną. Z domowych sposobów ulgę mogą przynieść ciepłe bądź zimne okłady oraz pozycje ułożeniowe (tzw. pozycja krzesełkowa- zgięte nogi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym). Może Pani zastosować również niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Pozdrawiam serdecznie.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Należy też wykonać MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa by ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie i rehabilitację.