Panicznie boję się "dresiarzy" - co robić?

Witam, Mój problem jest tego typu, że panicznie boję się popularnych dresiarzy. Wydaje się, że nic w tym dziwnego, ale ja przesadnie. W sumie miałem w życiu kilka nieprzyjemnych spotkań z nimi, ale teraz to mi wygląda na małą obsesję. Pracuję w centrum handlowym, obok mojego stoiska przechodzi wiele osób, są także dresiarze. Gdy tylko widzę taką grupkę to od razu skacze mi ciśnienie i najchętniej opuściłbym stanowisko pracy. Najdziwniejsze jest to, że nic złego mnie od nich nie spotkało w pracy, a mój strach jest nie do opisania. Dodatkowo mam długie włosy, co nie jest zbyt lubiane przez nich i sam sobie wkręcam, że na pewno będę miał przez to z nimi problem. W ogóle zauważyłem, że ostatnio mam jakieś katastroficzne myślenie, np. że ktoś mnie napadnie, albo ktoś mi wybije szybę w oknie. A są to symptomy zupełnie bez powodu. Staram się sam z tym walczyć, bo nie chcę iść w leki. Czy mam się zwolnić z pracy, żeby ograniczyć z nimi kontakt? To chyba będzie ucieczką od problemu. Czekam na jakąś odpowiedź i gorąco pozdrawiam.

Witam!
Ciężkie wspomnienia i emocje, jakich się Pan nabawił z powodu trudnych doświadczeń z przeszłości, rzutuje Pan na całą grupę ludzi. Warto pamiętać, że przynależność do jakiejś grupy społecznej czy subkultury nie zawsze wiąże się z konkretnymi cechami osobowości. Każdy człowiek jest inny i wrzucanie wszystkich do jednego worka może prowadzić do wzmagania się u Pana lęku.
Warto w tej sprawie zgłosić się do psychologa. Aby pracować nad swoim lękiem nie trzeba brać leków. Jednak pomoc psychologa lub psychoterapeuty znacznie wspomaga powrót do równowagi i pozwala na zmniejszenie lęku oraz związanych z nim dolegliwości. Polecam Panu rozpoczęcie spotkań ze specjalistą, gdyż to może okazać się lepszym rozwiązaniem niż uciekanie przed problemem. Przed wszystkimi ludźmi chodzącymi w dresie nie uda się Panu ukryć, dlatego warto pracować nad swoim lękiem i starać się pokonywać psychiczne bariery.
Pozdrawiam