Dlaczego panicznie boję się rozmów z osobami z mojego otoczenia?

Witam, Mam na imię Adam, mam 17 lat. Od dłuższego czasu w mej osobie zaczęło mnie coś niepokoić, a mianowicie zawsze bylem pogodnym chłopakiem, otwartym na ludzi, na nowe znajomości, bylem śmiały i odważny, jednak od kilku miesięcy borykam się z nadmiernym lekiem - podczas rozmowy z przyjaciółmi, nauczycielami a nawet osobami z rodziny przy dłuższej wymianie zdań bądź też przy dłuższym przemówieniu z mojej strony w pewnym momencie coś się we mnie zmienia, zamykam się w sobie, robię bardzo poważną minę i nie jestem w stanie wydusić z siebie żadnego słowa, to bardzo utrudnia mi życie. Jest mi z tym ciężko znaleźć dziewczynę, a wszystko to przez paniczny lęk z mojej strony, bo myślę, że mogę z siebie zrobić pośmiewisko. Boję się rozmawiać z przyjaciółmi, opowiadać im dłuższe historie z mego życia w obawie, że znowu zamknę się w sobie, to bardzo niewygodne uczucie. Moje życie zmieniło się o 180 stopni. Mimo że jestem wysportowanym, dobrze zbudowanym i przystojnym chłopakiem, wiedząc i żyjąc z myślą, że jestem ideałem dla wielu dziewczyn, ciągle żyję w strachu i obawie boję się rozmowy z dziewczyną, a przecież to dla wielu mężczyzn czysta przyjemność i możliwość spodobania się dziewczynie. Proszę o pomoc.

Witam!
Piszesz, że wcześniej nie miałeś trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami. Problem pojawił się niedawno. Zastanów się, co takiego mogło wpłynąć na powstanie oporu przed rozmową z otaczającymi Cię ludźmi. Jeśli poznasz przyczynę tego stanu łatwiej będzie Ci przezwyciężyć trudności.
Jeżeli Twoje lęki będą się nasilać, to zachęcam Cię do kontaktu z psychologiem. Z lękiem można wygrać, jednak wiele zależy od Ciebie. Pamiętaj, że lęk powstaje w Twoim umyśle i zwykle nie ma wiele wspólnego z realnym zagrożeniem. Warto, żebyś jednak starał się przełamywać opór przed rozmową. Możesz rozmawiać o rzeczach, które nie odnoszą się bezpośrednio do Ciebie i są bezpieczne, np. na temat filmu, gry komputerowej, klasówki czy nowinek ze szkoły. To od Ciebie zależy, jak będziesz dalej funkcjonował i czy lęk zawładnie Twoim życiem.
Jeśli nie jesteś pewien, co ktoś myśli, nie wyobrażaj sobie tego, tylko zapytaj o to konkretną osobę. Często wydaje nam się, że inni nas negatywnie oceniają lub zauważają nasze trudności. Takie myśli mogą nasilać lęk w kontaktach społecznych, ale zazwyczaj nie mają nic wspólnego z tym, co sądzą na nasz temat osoby w naszym otoczeniu. Dlatego tak ważne jest konfrontowanie swoich wyobrażeń z rzeczywistością. W razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy psychologa, co może pomóc Ci w powrocie do psychicznej równowagi, jeśli samodzielne próby nie przyniosą efektów. Życzę Ci wytrwałości w pokonywaniu trudności.
Pozdrawiam