Paniczny lęk przed wychodzeniem z domu a nerwica

Czy moje objawy mogą wskazywać na nerwice? szczególnie rano czuje się źle, nie mam na nic siły, chce mi się płakać, ponadto panicznie boje się wychodzić z domu- boje się ze zemdleje ( czesto jest mi słabo, mam wrazenie, ze zaraz zemdleje- jednak nigdy nie zemdlałam), ponadto czesto kreci mi sie w glowie, mam uczucie guli w gardle. Miałam robione ekg, holter, echo, ponadto morfologie, tsh, usg brzucha, próby watrobowe- wszystkie wyniki bardzo dobre.

Witam,

jeśli wykluczyła Pani somatyczne przyczyny doświadczanych problemów, tkwią one zapewne w psychice. Proszę pamiętać, że w leczeniu stanów lękowych bardzo skuteczna jest psychoterapia, w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii dlatego zachęcam Panią do skontaktowania się z psychologiem/psychoterapeutą.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Dzień dobry,
wiele z objawów, które pani opisała może wskazywać na nerwicę. Sugeruję udanie się do psychoterapeuty ewentualnie także psychiatry (obie specjalności są dostępne na NFZ) w celu dobrej diagnozy i rozpoczęcia ewentualnej terapii. Polecam szczególnie terapeutów pracujących poznawczo-behawioralnie (o tej szkole psychoterapii, także o zaburzeniach lęowych może poczytać pani np. w artykułach na moim blogu: http://poznacsiebie.pl/blog ).

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

Opisane objawy mają znamiona represyjność ... Czy pije Pani wystarczająco dużo płynów? Czy Pani odpowiednio dużo je? Objawy somatyczne pojawiające się o poranku (przed wyjściem z domu) mogą być związane z dysonansem ... Dokąd Pani rano idzie? Jakie są Pani poranne powinności? Proszę pomyśleć: czy to Pani odpowiada? Czy chce Pani tak, czy może pragnie Pani, by było inaczej?

Dzień dobry, opisywane przez panią objawy mogą wskazywać na nerwicę, jednak przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia musi się pani skonsultować ze specjalistą. Zachęcam w pierwszej kolejności do kontaktu z psychologiem - psychoterapeuta w celu przeprowadzenia diagnozy. Zaproponuje on dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.