Płacz i myśli samobójcze u dorosłej osoby

Witam, mam 22 lata..moim problemem jest ciągły płacz..a w czasie okresu jest 2 razy intensywniejszy.Nie wiem co się ze mną dzieje..mam czasem myśli samobójcze, nie akcetuje swojej osoby..i to jaka jestem.. nie jestem typem samotnika bo lubie przebywać w towarzystwie ludzi... Mój chłopak mówi że ciągle płacze i śmieje się ze mnie..że tylko potrafie płakać.. co mam robić? co mi dolega? Pozdrawiam Agnieszka

Mgr Ĺukasz Kielemnik

Aby powiedzieć co pani dolega należałoby określić skąd pojawiają się u pani wyżej opisywane stany. Opisywane przez panią objawy są niepokojące i nie należy ich lekceważyć Wskazana w tym przypadku byłaby konsultacja psychologiczna i psychiatryczna. Bliscy mimo ich dobrych chęci często nie rozumieją, co może się z panią dziać. Ich śmiech może być też wyrazem przeżywanego napięcia, jakiego doświadczają obserwując panią z boku.

Pani Agnieszko, opisywane przez Panią objawy mogą (nie muszą) świadczyć o depresji endogennej, czyli uwarunkowanej biologicznie, która powstaje w wyniku nieprawidłowej dystrybucji neuroprzekaźników. Pani podatność na obniżenia nastroju w czasie menstruacji dodatkowo mogą o tym świadczyć.
Niezwykle niepokojące są myśli samobójcze, które czasem Panią nachodzą. Nie wolno tego zlekceważyć. Koniecznie proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje Panią do specjalisty lub bezpośrednio wybrać się do psychiatry.
W przypadku depresji endogennej leczenie głównie opiera się na farmakoterapii, która ma na celu przywrócenie do normy funkcjonowanie neuroprzekaźników. Warto także wesprzeć się terapią u psychologa.

Witam,
Stan, który Pani opisuje, wydaje się być bardzo uciążliwy w codziennym życiu. W moim odczuciu może mieć wiele przyczyn. Jedna z nich zapewne związana jest z kłopotami natury emocjonalnej. Warto by się temu poprzyglądać wraz z psychoterapeutą. Częsty płacz sugeruje, że trzeba uporać się z jakimiś kłopotami, teraźniejszymi lub przeszłymi. Być może będzie chciała się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą, może skorzysta Pani z farmakoterapii, by trochę szybciej poczuć się lepiej. Sugerowałabym także wizytę u lekarza endokrynologa, by wykonać badania na poziom hormonów.
Pozdrawiam
Ewa Czernik