Plamienia podczas ciąży

Witam! Ostatnią miesiączkę miałam 14 maja, więc gdy 14 czerwca się nie pojawiła zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywny (zaznaczam, że mój cykl trwa 30 dni). Dnia 21 czerwca lekarz ginekolog potwierdził 5 tydzień ciąży i podał długość zarodka 3,6 mm wg jego aparatu usg. Następnego dnia wieczorem dostałam plamień, zaczęło się od różowej wydzieliny, więc umówiłam się z lekarzem na 23 czerwca wieczorem. Lekarz nie zrobił mi badania tylko wypisał receptę na kwas foliowy 5 gram oraz 2 opakowania 50 mg progesteronu i wysłał do domu. Plamienie nie było mocne i utrzymało się przez ok. 6 dni, ale z różowego przeszło w czerwień, a potem w brąz. Dnia 5 lipca przyszłam na umówioną wizytę z badaniami laboratoryjnymi (wszystko w normie, wr ujemny) i po zbadaniu ciśnienia, zważeniu lekarz przeprowadził badanie usg i stwierdził brak ciąży. Czy jest to możliwe przy średnim plamieniu i braku jakichkolwiek skurczy? Czy po prostu badanie usg było niedokładne (byłby to 7 tydzień ciąży)?

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno jednoznacznie ocenić jak wygląda sytuacja w opisanym przez Panią przypadku. Należy udać się na kolejną wizytę kontrolną, podczas której będzie trzeba oznaczyć poziom hormonu beta HCG oraz wykonać USG. Możliwe jest także poronienie, w 7 tygodniu ciąży powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy z zarodkiem, a także jest możliwa do uwidocznienia akcja serca. Krwawienie i dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza są podstawowymi objawami poronienia, dlatego w przypadkach odczuwania takich dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Gdy dolegliwości te nie są zbytnio nasilone - ból jest niewielki, plamienie sporadyczne lub nie występuje, a w badaniu fizykalnym kanał szyjki macicy jest zamknięty stan nazywamy poronieniem zagrażającym. Mimo, że w pierwszych tygodniach ciąży ból podbrzusza może występować fizjologicznie nie należy tego objawu lekceważyć. Zazwyczaj w takim przebiegu dolegliwości rokowanie jest dobre. Należy być w stałej kontroli ginekologicznej i prowadzić nieobciążający tryb życia. dalsze postępowanie zależeć będzie od wyników kolejnych badań. Pozdrawiam serdecznie