Poczucie mętliku i chaosu w głowie

Witam! Mam 19 lat i czuję, że coś jest nie tak. Mianowicie od pewnego czasu (kilka miesięcy) mam wrażenie, że nie jestem sobą. A w duszy tak jakby pustka... Zacząłem postrzegać świat nieco inaczej, widząc to, czego wcześniej nie widziałem. Zwracam uwagę na wszystko, co jest wokół mnie, małe, duże rzeczy, które mnie otaczają i tak bardzo mnie fascynują, że idąc, cały czas patrzę na nie i myślę o nich, tracąc poczucie rzeczywistości (jestem w innym świecie). Po prostu tylko to mnie interesuje (np.: kamień, trawa, niebo, drzewo, znak drogowy itp.). Mam problemy ze snem... Nie mogę zasnąć, bo cały czas o czymś myślę, a gdy zasypiam, to zazwyczaj po kilku godzinach od położenia się do łóżka. Przechodząc obok ludzi, słysząc ich rozmowy, mam wrażenie, a nawet jestem przekonany, słyszę, że mówią o mnie (zawsze złe rzeczy, komentujące moje zachowanie, wygląd itp.). Gdy patrzę się im prosto w oczy, to tak, jakbym wiedział, co myślą! Zerwałem kontakt ze znajomymi. Odizolowałem się od społeczeństwa. Nie umiem skoncentrować się na tym, co robię, a mój tok myślenia jest dziwny i inny (mam dziwne myśli). Czasem mam problem z wypowiedzią (np. w pewnym zdaniu użyję słowa, które zupełnie do niego nie pasuje). Lekkie problemy z pamięcią i wahania nastrojów (w ciągu jednego dnia nawet do kilku razy smutny i wesoły). Często mam tak, że potrafię siedzieć w jednym miejscu bez ruchu (zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut). Stałem się bardziej agresywny i nieufny wobec ludzi. Na wszystko reaguję emocjami. Myślę, że każdy mój ruch ma wpływ na cały świat i mogę zmienić wszystko. Ludzie są w jakiejś zmowie przeciwko mnie i chcą mi utrudnić życie. Ostatnio miałem dziwny atak. Nagle poczułem "koszmar", mętlik w głowie i chaos... Z każdą sekundą w głowie miałem tyle myśli, że nie byłem w stanie mówić ani nic zrobić. Słyszałem, co mówią do mnie znajomi (wtedy byłem w towarzystwie dwóch osób), ale nie rozumiałem i nie wiedziałem, o co chodzi. Wybiegłem z pomieszczenia. Tak działo się przez okolo 30 min, potem przez pewien czas byłem w szoku. (W ostatnich 2-3 tygodniach miałem taki atak 2 razy). Czy coś jest ze mną nie tak? Proszę o pomoc.

Witam.

Zgłaszane przez Pana objawy są niepokojące. Dotyczy to ich charakteru, nasilenia oraz wpływu na Pana codzienne życie i funkcjonowanie.

Niepokojące są w szczególności: wrażenie "dziwności" myślenia, odsłonięcia i natłoku myśli oraz zaburzenia koncentracji, nagłe zmiany nastroju i nieadekwatne do sytuacji zachowanie.

Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza psychiatry. Problem wymaga pilnej diagnostyki i wykonania dodatkowych badań (EEG, tomografia mózgu). Odpowiednie leczenie przyniesie szybki efekt. Opóźnianie decyzji o leczeniu może powodować zmniejszenie jego skuteczności.

Pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.