Poczucie bezsensu - jak z nim walczyć?

Witam. Od jakiegoś czasu zaczęłam się zastanawiać, czy coś mi jest. Moja samoocena jest bardzo niska. Bardzo łatwo się poddaję. Czasem mam dobre dni, ale kiedy wracam do domu, zaczynam się zastanawiać nad sobą. Wówczas czuję się znowu źle. Mam wrażenie, że ktoś wypompował ze mnie powietrze. Już od długiego czasu się tak czuję. Boje się ludzi, ich wzroku, ich myśli. Często mam wrażenie, że wszyscy się ze mnie śmieją. Nikomu nie mówię, co mnie dręczy. Nie chcę. Mam wrażenie, że jak powiem, to ktoś wykorzysta to przeciwko mnie, a ja nie będę w stanie poradzić sobie z problemem. Wstydzę się samej siebie. Pewnych rzeczy nie robię na miarę swoich możliwości, tylko specjalnie robię gorzej. Nie wiem dlaczego. Są takie sytuacje, w trakcie których nagle przestaję robić daną czynność i myślę: "To i tak nie ma sensu. Po co mam to robić, kiedy umrę?". Wśród moich znajomych jestem wesoła i pozornie szczęśliwa, a kiedy jestem sama, jest inaczej. Mam 16 lat. Pozdrawiam

Witam!

Jesteś młodą kobietą i wiele Twoich problemów może być spowodowanych dojrzewaniem. Warto jednak, byś zastanowiła się nad tym, skąd te problemy się biorą. Piszesz, że tłumisz swoje emocje, innym pokazujesz się jako szczęśliwa dziewczyna, łatwo się poddajesz i rezygnujesz z zamierzeń. Może przyczyniły się do tego konkretne czynniki, np. brak zainteresowania/wsparcia ze strony rodziców, przykre doświadczenia z rówieśnikami, problemy w szkole? Jednym z najtrudniejszych problemów w tej sytuacji jest tłumienie przeżyć i emocji. Ludzie żyją w społeczeństwie, by móc sobie wzajemnie pomagać. Jest wiele osób, które mogą wykorzystać Twoje słabości przeciwko Tobie, ale są też osoby, które szczerze chcą Ci pomóc. Zamykając się na wszystkich, zostajesz sama, a samemu ciężko jest sobie radzić. Zachęcam Cię do szczerych rozmów z osobami, którym możesz zaufać. Wygadanie się i wspólne poszukiwanie rozwiązań może pomóc Ci poprawić nastrój i nabrać pewności siebie. Wsparcie innych jest najważniejsze w trudnych sytuacjach, a Twoja właśnie taka jest. Jeśli nie ufasz bliskim, zadzwoń do telefonu zaufania albo skonsultuj się z psychologiem/pedagogiem szkolnym.

Pozdrawiam