Niska samoocena i lęk przed prześladowaniem

Mam 22 lata. Wciąż czegoś się boję, wszystkim się przejmuje, boję się co pomyślą inni. Nie całe dwa lata temu, ktoś wysłał mi dwa listy z pieniędzmi po 50 zł, jakiś cichy wielbiciel. Miałam głuche telefony. Ale urwało się. Od tamtej pory strasznie się boję prześladowania. Boję się, że coś takiego może mnie spotkać. Nie wiem dlaczego... Najgorsze jest to, że każdy popełnia jakieś gafy, błędy albo wyjdzie się źle na zdjęciach, a ja takie sytuacje cholernie przeżywam, że już nie wiem co mam robić. Czuje się głupia i bezużyteczna. Płaczę. Boję się na przykład, że mogę być osobą, której w internecie zaszkodzą jakimś głupim zdjęciem albo filmikiem. Zaznaczam, że nie posiadam żadnych kompromitujących zdjęć ani żadnych filmów nie mam. A mimo tego się boję. Nawet niektóre gesty ludzi odbieram tak, jakby ze mnie szydzili bądź śmiali się. A ja wtedy tracę pewność siebie i nie wiem co robić. Proszę powiedzieć, jak mogę sobie pomóc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Wyobrażam sobie, jak musisz się czuć z ciągła podejrzliwością i lękiem. Domyślam się, że Twoje obecne zachowania związane są z traumatycznymi emocjami związanymi z prześladującym Cie w przeszłości "wielbicielem". Twoje poczucie bezpieczeństwa zostało zburzone i od tej pory masz ciągle wrażenie, że obcy ludzie mogą przekraczać granice Twojej intymności.
Niestety sama musisz odzyskać kontrolę nad swoim życiem i lękiem, dlatego namawiam Cię na wizytę u psychologa. Specjalista pomoże Ci nabrać pewności siebie i poczucia sprawstwa oraz odzyskać zaufanie do ludzi i świata.

Powodzenia i pozdrawiam