Czy mój płacz jest chorobliwy?

Mam pytanie: czy można pozbyć się odruchu płaczu? Bo ja wciąż płaczę, a jest to dla mnie upokarzające. Mam tak, od kiedy pamiętam, gdy ktoś powie coś przykrego - płaczę, gdy się denerwuję - płaczę, widzę dwoje szczęśliwych ludzi, już mam łzy w oczach, patrzę na ludzi, których kocham i jak tylko pomyślę, jak bardzo mi na nich zależy, jak ich kocham, to znów płaczę. Oprócz tego mam też kolejną głupią cechę. Otóż chciałabym chyba zbawić świat, bo wciąż się o wszystkich martwię, gdy ktoś się smuci, ja jestem podwójnie przygnębiona, bo nie mogę pomóc, a jeśli to się tyczy mojego narzeczonego, to w ogóle się smucę, że nie mogę sprawić, by był szczęśliwy itp., ktoś ciężko pracuje, to od razu mi go żal, że sobie nie zasłużył na to, że to niesprawiedliwe, na końcu użalam się też często nad sobą i oczywiście płaczę. Czy można się z tego wyleczyć? Może mi ktoś pomóc?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Twoja wypowiedź nie wskazuje na objawy chorobowe. Najprawdopodobniej jest to nawykowy sposób ekspresji emocji, który powstał na etapie wczesnego dzieciństwa. Być może w podobny sposób wyraża emocje np. Twoja mama lub inne kobiety w rodzinie. Skoro obserwujesz to u siebie ,,od zawsze", to nie wskazuje to na depresję, lecz pewne cechy osobowości.

Twoja wypowiedź jest dość krótka i brakuje w niej podstawowych informacji na Twój temat, więc trudno jest przypuszczać, jakie są dokładne przyczyny  takiego sposobu reagowania na przeżywane emocje, dlaczego jest to dla Ciebie problemem, a także - dlaczego dostrzegasz go w tym momencie życia, skoro ,,masz tak od zawsze".

Polecam Ci wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże Ci zrozumieć przyczyny Twoich zachowań i ich znaczenie.

Z pozdrowieniami