Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 1 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Płodowy zespół ponikotynowy

Dr Anna Brinken Dietetyk, Szczecin
71 poziom zaufania

Witam, tran w płynie Möller otrzymuje się z wątroby dorsza arktycznego. Stanowi on uzupełnienie codziennej diety w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy A, D i E. Może Pani przerwać podawanie tranu, jeżeli w diecie dziecka uwzględnia Pani tłuste ryby 2-3 razy w tygodniu lub podaje Pani dziecku: ryby co najmniej 2 razy w tygodniu, masło, (wit. D, A, E), oleje tłoczone na zimno nie poddawane w kuchni obróbce termicznej, tj. lniany, rzepakowy (kwasy tłuszczowe omega 3, wit. E), marchew, brokuł, kapusta, dynia, szpinak (prowitamina A) oraz gdy dziecko wyprowadzane jest w słoneczne dni na spacer trwający co najmniej 15-20 minut bez użycia filtrów przeciwsłonecznych (synteza wit. D3). Przyjmuje się, że synteza skórna wit. D3 zwiększa się od kwietnia do września i wtedy nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji wit. D3. Pozdrawiam, Anna Brinken.

Dietetyk z ponad 20-letnim doświadczeniem. Prowadzi Gabinet Dietetyczny SanusDiet.
0

Może Pani podawać tran przez cały rok, aczkolwiek dietetyk powinien ocenić czy nie przekraczana jest zalecana ilość witamin (zwłaszcza A) w diecie dziecka.

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Witam, tran dla dzieci powinien być podawany w okresie jesienno-zimowym, jednak nie ma przeciwskazań do podawania przez cały rok. Proszę jednak w okresie wiosny i lata wytwarzać odporność poprzez spożywanie owoców i warzyw. Beyer-Wygońska Sylwia

0

Witam,
kwasy omega ciężko jest przedawkować, a szczególnie u dzieci, które często są niejadkami. Może Pani z podawania go zrezygnować, jeżeli synek jada 2-3 razy w tygodniu ryby, zjada sałatki z dodatkiem tłuszczów roślinnych (oliwy, oleju). Jezli nie to profilaktycznie proponuję nadal podawać.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Specjalistka do spraw żywienia. Absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka.
0

Witam. Monza podawać go przez cały rok, chyba że dziecko je 2 razy w tygodniu ryby, oliwe z oliwek, olej roślinny, warzywa ,owocowe w postaci wit A to w takiej sytuacji tran można odstawić.Pozdrawiam

Dyplomowany dietetyk. Przyjmuje w Poradni Dietetycznej w Grodkowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy