Przyjmowanie tranu w kapsułkach przez 45-latkę

mam 45 lat i uzywam tran w kapsułkach jak długo moge go uzywac pytanie pozdrawiam kasia

Dzień dobry,

Dobrej jakości tran to źródło kwasów omega - 3 i witaminy D.
Kwasy omega-3 oprócz tranu można dostarczyć z orzechami włoskimi, tłustymi rybami morskimi oraz olejami (lniany, rzepakowy).
Z kolei witaminy D w diecie jest dość mało i dlatego też zaleca ie jej suplementację w miesiącach październik - maj.
Osoby które mało przebywają na słońcu powinny ją suplementować przez cały rok.
Zalecana dzienna dawka witaminy D to 15 mikrogram.

Witam.2 kapsułki pokrywają dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę (według danych IŻIŻ w Warszawie u dorosłych wynosi ono ok. 800 j.m.).Tran mogą przyjmować prawie wszyscy, a szczególnie osoby, które mają zwiększone zapotrzebowanie na tego typu substancję, tj. dzieci i młodzież w okresie intensywnego wzrostu (okres dojrzewania), osoby osłabione, zwłaszcza w podeszłym wieku, chore i będące w okresie rekonwalescencji, a także osoby prowadzące stresujący tryb życia, oraz nadużywające alkoholu i palące papierosy.

Należy jednak pamiętać, że tranu i innych witamin nie można stosować podczas antybiotykoterapii, ponieważ wspomagają wówczas nie tylko osłabiony organizm, lecz także bakterie czy wirusy, które wywołują chorobę. W związku z tym tran i inne witaminy należy podawać po zakończeniu kuracji antybiotykowej - tylko wtedy będą wspierać proces regeneracji organizmu.Pozdrawiam