Podejrzenie choroby zapalnej tarczycy o charakterze autoimmunologicznym

Witam, w USG: tarczyca o jednorodnej strukturze. Prawy płat 2,74 x 1,7 x 5,43 cm, w biegunie dolnym zm. hpoechogenna 1,8 x 2 cm. Lewy płat 2,4 x 1,8 x 5,17 cm, w biegunie dolnym zm. hpoechogenna 1,4 cm oraz w biegunie górnym zm. hipoechogenna 0,27 cm. Biopsja większego wykazała zmianę niezłośliwą (gruczolak tarczycy). Ostatnie badania: biochemia wszystko w normie, glukoza w surowicy 113mg/dl.

Witam! Podwyższone miano przeciwciał anty-TPO sugeruje chorobę zapalną tarczycy, najprawdopodobniej o charakterze autoimmunologicznym. Warto oznaczyć również drugi rodzaj przeciwciał anty-Tg, jeśli nie wykonano tego dotychczas oraz ew. anty-TSHR. Pilność wizyty zależy od ew. objawów towarzyszących. Miano TSH nie wskazuje na zaburzenia czynności tarczycy, jednak najważniejsze jest występowanie ew. objawów wymagających leczenia. Na pewno im szybciej zobaczy Panią endokrynolog, tym lepiej. Warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania przedmiotowego oceni jak pilna jest wizyta u endokrynologa. Pozdrawiam