Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Cukrzyca a otyłość

Otyłość może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Większa waga powoduje również cukrzycę. O zależności między cukrzycą a otyłością opowiada dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz.

Dzień dobry,

W Pani wieku powinna Pani wyjaśnić, czy ma Pani rzeczywiście cukrzycę, czy jej nie ma. Najlepiej dwukrotnie wykonać oznaczenie glukozy z krwi żylnej (nie na glukometrze, bo nie służy on do rozpoznawania cukrzycy, a jedynie do jej monitorowania). Może Pani ewentualnie wykonać jednorazowo test OGTT z 75 g glukozy. Jeśli glikemie 2 h po wypiciu glukozy wyniesie >=200, to wówczas możemy rozpoznać cukrzycę. Proszę skontaktować się z diabetologiem, który poinformuje Panią o koniecznej diecie, ew. leczeniu i w razie potrzeby o wykonaniu dodatkowych badań ,typu: peptyd C, Hba1c , antyGAD.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy