Podejrzenie depresji i płaczliwość

Mam 18 lat. Podejrzewam u siebie depresję, taki stan trwa już od około dwóch lat, ale zawsze twierdziłam, że dam sobie radę sama, ale ostatnio przez moją frustrację zaczynają cierpieć moi bliscy, wyżywam się na nich, krzyczę, nie pozwalam sobie pomóc, wciąż tylko płaczę, do tego miewam napady dobrego humoru, wystarczy jakaś drobnostka i wpadam w euforię, a kilkanaście minut później znów jestem przygnębiona. Gdzie szukać pomocy?

Dzień dobry,

Jeżeli jest Pani osobą pełnoletnią to w Poradni Zdrowia Psychicznego (jak mniej - to PZP dla Dzieci i Młodzieży), gdzie najpierw lekarz zbada Panią a następnie zaproponuje - o ile takie będzie wskazanie - odpowiednie postępowanie /psychoterapia i/lub farmakoterapia/.

Witam. Objawy, które Pani opisuje z pewnością są męczące i wymagające emocjonalnie, zarówno dla Pani, jak i bliskich. Drażliwość i bardzo zmienne nastroje - od euforii po głęboki smutek - mogą być, z racji Pani wieku, związane zarówno z burzliwym przechodzeniem okresu dojrzewania. Jednocześnie mogą być też zapowiedzią rozwóju poważnej choroby. Aby zadbać o siebie, móc lepiej siebie zrozumiećoraz poszukać przyczyn Pani nadmiernej reaktywności emocjonalnej, proponuję udać się do psychologa. Poważna rozmowa na ten temat może okazać się dla Pani dużym wsparciem.

Dzień dobry, jeżeli pani objawy utrzymują się od dwóch lat zachęcam do kontaktu z psychologiem w celu przeprowadzenia diagnozy pani stanu, zaleci on dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.