Z tego, co Pani pisze, siostra przeżyła bardzo trudne doświadczenia, przez co reaguje autoagresją. Pozostawione bez reakcji może mieć to bardzo przykre konsekwencje. Aby takie nie nastąpiły, zachęcałabym aby siostra udała się do specjalisty na konsultacje (psycholog lub psychoterapeuta). Taki specjalista zaproponuje możliwe formy pomocy. Z uwagi na to, że siostra jest niepełnoletnia, rodzice decydują o ewentualnej terapii, a więc warto z nimi o tym porozmawiać.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz
Witam,
siostra w bardzo burzliwy sposób przechodzi okres adolescencji, proszę porozmawiać z rodzicami o stanie siostry. Istnieje niebezpieczeństwo, że autoagresja może eskalować. Wskazana byłaby wizyta u psychologa lub psychoterapeuty specjalizującego się w problemach młodzieży. Osoby niepełnoletnie muszą zgłaszać się z opiekunem prawnym.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Bardzo poważny stan został opisany w mailu. Pomimo, że czas adolescencji jest trudny i przynosi wiele różnych zmian w zachowaniu młodych ludzi to siostra nie została zdiagnozowana przez specjalistę. Należałoby więc zgłosić sią na konsultację do psychologa - psychoterapeuty. Siostra nie jest pełnoletnia, więc rodzice muszą zostać poinformowani o jej zachowaniach. Prawdopodobnie zastanie zaproponowana terapia rodzinna i proszę mi wierzyć, że jest to najlepsze rozwiązanie, tym bardziej, że z jakiegoś powodu jest obawa przed poinformowaniem rodziców. Nie może być tak, że dzieci są pozostawione same w tak trudnej sytuacji. Proszę więc ratować siostrę, być może pomóc też sobie i poszukać doświadczonego terapeuty rodzinnego. Nastepnie należy namówić przynajmniej jednego z rodziców, by zgłosił się z siostrą na konsultację do specjalisty. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Napady strachu, duszności, zawroty głowy i zaburzenia snu u nastolatki – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Zaburzenia nastroju, płaczliwość, brak apetytu, rozdrażnienie i smutek u 17-latka – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Depresja u nastolatki po rozwodzie rodziców – odpowiada Dr Anita Rawa-Kochanowska
- Zaburzenia snu i smutek u nastolatki – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Badania dla nastolatki z podejrzeniem psychozy – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy możliwa jest wizyta nastolatki bez opiekunów prawnych u psychologa? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Zmiany nastroju, samookaleczanie i lęk przed przyszłością u 15-letniej siostry – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Myśli o samobójstwie i depresja u siostry – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwowość i płaczliwość – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Płaczliwość i poczucie odrealnienia u nastolatki – odpowiada Mgr Magdalena Brabec