Zaburzenia snu i smutek u nastolatki

Moja siostra ma 15 lat i nie moze w nocy spac.zasypia kilka godzin a potem sie budzi w nocy.rano wstaje bo czuje ze musi ale nie jest tak bo sa wakacje.ciagle siedzi w domu i nie chce wychodzic.zawsze jak sie z kims pokloci to lapie dola.jest bardzo nerwowa i smutna od kilku dni w dodatku kazda noc jest coraz gorsza i coraz mniej spi.co jej jest?

Nastolatki w swój rozwój psychiczny mają wpisany obniżony nastrój. Proszę tego nie bagatelizować, niewskazane jest również wyolbrzymianie tego problemu. Proponuję porozmawiać z siostrą na ten temat i upewnić się że jest w stanie radzić sobie ze swoimi emocjami i kontrolować swoje zachowanie. Gdyby uznali Państwo że konieczne jest zaangażowanie w to osobę trzecią doradzam konsultacje psychologiczną.

Witam. Najprościej mówić tzw okres dojrzewania. Ale fajnie, że ma taką siostrę jak Pani, która się martwi. Może pani z nią rozmawiać,wspierać, okazywać uczucie. To bardzo ważne.
Magdalena Brabec

Witam,
trudno na podstawie Pani listu a przede wszystkim bez bezpośredniego spotkania postawić diagnoze, co dolega siostrze. Wysuwa się jednak wiele smutku i zachowań związanych z obniżeniem nastroju. Proponuje porozmawiać z siostrą o tym, co ją trapi. Wydaje się, że wtedy razem będzie Paniom łatwiej szukać pomocy dla siostry. Na początek warto pomyśleć o spotkaniu z psychologiem, psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrą. Uregulowanie snu z dużym prawdopodobieństwem pomoże siostrze inaczej się poczuć.

Pozdrawiam