To, co Pani opisuje, wygląda jak objawy depresji. A ta zdarza się zarówno u dorosłych, jak i dzieci czy nastolatków. Myślę, że warto byłoby aby Pani kuzyn umówił się na spotkanie ze specjalistą (psychiatrą bądź psychoterapeutą), który spróbowałby określić charakter problemów kuzyna oraz zaproponował sposób ich pokonania.
Bardzo pomocna i otwierająca oczy może być też lektura książki "Radość życia" Davida Burnsa. To podręcznik samopomocy dla osób mających problemy z obniżonym nastrojem.
Pozdrawiam!
Witam!
Jedyna forma pomocy jaka może Pani okazać to rozmowa. Proszę spróbować porozmawiać z rodzicami o tej sprawie. Mogą to być objawy depresji jak i efektu dorastania i zaburzeń na tle hormonalnym.
Pozdrawiam serdecznie ;-)
http://psychopedagog.eu
Witam. Porozmawiać z nim o tym, jak bardzo niepokoisz się o jego stan zdrowia i życie. Poproś go o choćby o jedną wizytę, żeby sprawdzić czy to nie jest depresja, bo to Cię wtedy uspokoi. Powiedź, że pójdziesz z nim, będziesz mu towarzyszyć. W tym kontekście porozmawiaj tez z jego rodzicami, że zauważyłaś, że od jakiegoś czasu kuzyn posmutniał, izoluje się, itd, niepokoi Cię jego stan, i nie można tego zlekceważyć. Powodzenia
Witam serdecznie. Opisywane objawy mogą wynikać zarówno z procesu dojrzewania, który nie jest prosty, bo to czas separacji od rodziców, konfrontacji ze swoimi możliwościami, swoją wiedzą, atrakcyjnością, jest to czas rozbudowywania relacji z grupą rówieśniczą czy budowania intymnych relacji z kimś poza rodziną. Wszystkie te procesy mają prawo wywoływać różne uczucia włącznie z lękiem i smutkiem, czy płaczliwością. Może się niestety zdarzyć i tak, że mamy do czynienia z początkiem stanu depresyjnego. Taką ocenę mógłby wydać jedynie specjalista psycholog czy psychiatra po zebraniu rzetelnego wywiadu. Jeżeli martwi Panią stan kuzyna radziłabym więc poinformować o tym jego rodziców (powinni wiedzieć, ponieważ jest nieletni; jest również szansa, że mu pomogą, chociażby opłacając wizyty u psychologa). Proszę przynajmniej spróbować go namówić na konsultację u doświadczonego psychologa - psychoterapeuty, który zaproponuje mu odpowiednią formę wsparcia lub leczenia (możliwe, że terapię rodzinną). Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Depresja i płaczliwość u 19-latki – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Stany maniakalne i zaburzenia nastroju – odpowiada Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
- Czy płaczliwość i huśtawki nastrojów mogą być związane z depresją? – odpowiada Mgr Agnieszka Jabłonowska
- Zaburzenia nastroju, płaczliwość, brak apetytu i brak energii życiowej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Złamanie kręgosłupa u męża i chęć zemsty – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Płaczliwość u nastolatki i niska samoocena – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Nadmierna płaczliwość i rozdrażnienie – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Brak radości z życia, smutek i płaczliwość – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy zmęczenie, senność, płaczliwość i rozdrażnienie to depresja? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy książka może zastąpić spotkanie i terapię z psychoterapeutą? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
artykuły
Dzień Otwarty (NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA
Bezpłatne konsultacje ze specjalistami, wykłady i
Na czym polega terapia śmiechem? (WIDEO)
-Witam ponownie, dzień dobry lato WP, teraz por
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym