Podejrzenie zespołu Aspergera u 7-latka

jesteśmy umówieni na wizyte w poradni dopiero pod koniec listopada żeby stwierdzić czy to zespół aspargera jak mam postępować z dzieckiem do tego czasu w szkole pani powiedziała że to podejrzewa syn ma 7 lat nie reaguje na polecenia złości się kiedy musi coś zrobić drugi raz poprawić w szkole koledzy nie bardzo chcą się z nim bawić bo mówią że on się brzydko odzywa jak mam mu tłumaczyć że żle robi proszę o kila wskazówek do czasu wizyty jaki też są koszty bo słyszałam że koło 900 zł.

Witaj,
nie mam wiedzy na temat kosztów,ale niczym nie jest uzasadniona podana przez Panią cena.Natomiast proponuję,by w miejsce dlagnozy pod katem aspergera,pójśc do poradni psycholog-pedagogicznej i poddać uważnej obserwacji powód agresywności dziecka.Bez sugerowania się zdaniem wychowawcy.Takie trudności wymagają uważnego wywiadu rodzinnego,specjalistycznych badań psychologicznych a potem być może pracy terapeutycznej z członkami rodziny.Asperger ma specjalne formy diagnozy,lecz z opisu nie wynika,że dziecko jest neurologicznie zaburzone.
Pozdrawiam i zachęcam.W razie potrzeby zapraszam osobiście.

Witam

Do czasu postawienia diagnozy trudno jest podjąć jakieś konkretne działanie.
Pomocne może okazać się ograniczenie bodźców stymulujących prawą półkulę mózgu tj. TV, komputer, tablet itp.
Można także spisać zachowania Syna, których Państwo nie akceptują i wyznaczyć kary, które grożą za niestosowanie się do reguł. Potrzebna jest rutyna i przewidywalność. Zawsze działamy w oparciu o opracowany schemat. Syn prawdopodobnie nie rozumie konsekwencji swych działań i należy mu je uświadomić.
Jeśli przypuszczenia się potwierdzą konieczna będzie pomoc psychologa, który wskaże Państwu metody postępowania z Synem.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl