Podejrzewam, że mam nerwicę. Jak mam sobie radzić z tym?

Podejrzewam, że mam nerwicę - przy wystąpieniach publicznych czy przy ważnych egzaminach bardzo się denerwuję, pocą mi się ręce, boli mnie brzuch i czasem zdarza się, że nie mogę spać, przez to nie mogę zdać egzaminu na prawo jazdy, bo to mi utrudnia - jestem tak zdenerwowana i boli mnie w tedy brzuch i może przez to nie mogę się skupić? Proszę o pomoc, bo chcę w końcu zdać to prawo jazdy. Jak mam sobie radzić z tym? Proszę o pilną pomoc.

Witam!

Pojawianie się silnego lęku w sytuacjach społecznych lub przed ważnymi egzaminami towarzyszy większości osób. Nerwica jest poważną chorobą psychiczną i wymaga opieki specjalisty. Jeśli podejrzewa Pani u siebie rozwój nerwicy warto skonsultować ten problem z lekarzem psychiatrą. Sądzę jednak, że wymaga Pani pomocy psychologa lub psychoterapeuty.
Nad lękiem można pracować i zmniejszać go dzięki psychoterapii. Psychoterapia pozwala poznać przyczynę powstawania lęku oraz rozwiązać wewnętrzne konflikty i trudności. Dzięki uczestnictwu w terapii ma Pani szansę na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie lęku. Polecam także uczestnictwo w treningach lub warsztatach umiejętności społecznych, pracy w grupie lub radzenia sobie ze stresem. Takie zajęcia pozwalają pracować nad pewnością siebie oraz nawiązywaniem kontaktu z innymi ludźmi. Pomocne mogą być również treningi relaksacji oraz joga. Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszać dolegliwości fizyczne związane z lękiem.

Pozdrawiam