Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc choremu na fobię społeczną?

Witam. Osobą cierpiącą na fobie jest mój mąż. Jesteśmy od 1,5 roku małżeństwem, choroba trwa od ok 4 lat. Mąż nie może jeździć autobusami i pociągami, z samochodem jest lepiej, bo czuje, że jak będzie się źle czuł zawsze można się zatrzymać (ale sam nie ma prawa jazdy, boi się zrobić), zmniejszyć prędkość. Źle czuje się też w kościele, w tłumie, w centrum handlowym, w windzie. Ostatnio zaczął szukać pomocy w alkoholu, ale na szczęście zrozumiał, że nie tędy droga. Nie możemy wyjść do kina, a od niedawna również jak ma cały dzień wolny i siedzimy w domu to też się źle czuje, nie może spać. Czasami do 2-3 w nocy przytulam go, głaszczę, bo on twierdzi, że to pomaga, ale mi też jest ciężko. Jak mu pomóc? Psycholog zaleciła terapie grupową, ale nie można zebrać grupy i nadal czekamy na leczenie, a jest coraz gorzej.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Witam!

W trakcie oczekiwania na zebranie grupy mąż może uczestniczyć w terapii indywidualnej. Ważne jest, by pracował nad swoimi problemami i szukał podłoża lęków. Warto również wybrać się do psychiatry, by mógł zdecydować, czy mąż nie wymaga farmakoterapii zmniejszającej lęk. Możecie Państwo także wspólnie rozpocząć uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach, które pozwolą zmniejszyć odczuwane fizyczne skutki lęku. Mogą to być treningi relaksacyjne, joga czy tai chi. Dobre efekty, wspomagające psychoterapię daje również BIOFEEDBACK. Jest to metoda pomagająca "oswoić" swoje lęki i poprawić stan chorego. Informacje na ten temat możecie Państwo uzyskać w Internecie.
Warto spróbować kilku metod, ponieważ wspomagają i przyspieszają powrót do zdrowia. Proszę jednak nie rezygnować z psychoterapii, ponieważ jest to najważniejsza forma leczenia zaburzeń lękowych.

Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy