Witam Panią,
dziękuję za pytanie. Naukowcy od dawna głowią się nad rozwiązaniem zagadki, skąd się bierze depresja. Jeszcze nie wszystko jest jasne. Klucz do zrozumienia jej mechanizmów leży w mózgu, którego wszystkie komórki, przekaźniki nerwowe, gruczoły i hormony porozumiewają się ze sobą, czego efektem jest nasze samopoczucie, równowaga emocjonalna, myślenie. Dogadywanie się umożliwiają tzw. neurotransmitery – noradrenalina, dopamina i serotonina – substancje chemiczne, pośredniczące w przekazywaniu sygnałów nerwowych z jednego neuronu do drugiego. Noradrenalina i dopamina przesyłają informacje o tym, kiedy człowiek ma zebrać siły, natężyć uwagę, przygotować się do walki lub ucieczki. Serotonina wyzwala uczucie senności, stymuluje mózg do tego, by rozluźnił ciało. Kiedy z jakiegoś powodu neuroprzekaźników jest zbyt mało, na łączach między neutronami występują zakłócenia, które prowadzą do przerwania „dialogu”. A wtedy pojawia się depresja.
Ostatnią grupę przyczyn stanowią choroby przewlekłe – nadczynność i niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów oraz niektóre nowotwory, a także schorzenia ośrodkowego układu nerwowego: choroba Alzheimera, guzy mózgu, miażdżyca naczyń mózgowych.
Długotrwałe stosowanie pewnych leków może również powodować depresję. Tak działają niektóre specyfiki leczące nadciśnienie, nowotwory oraz gruźlicę. Oprócz farmaceutyków depresję może również wywołać brak niektórych witamin, zwłaszcza witaminy B6 lub kwasu foliowego.
Obecność polipa w zatoce klinowej nie powinna wpływać na pojawienie się zaburzeń depresyjnych, dlatego jeśli doświadcza Pani obniżonego nastroju, uczucia przygnębienia i smutku który utrzymuje się stale i dłużej niż miesiąc to zachęcam do konsultacji bezpośrednio z psychologiem lub psychiatrą, którzy Panią zdiagnozują i wdrożą odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn
Witam Panią Serdecznie,
Na to pytanie powinien Pani profesjonalnie odpowiedzieć lekarz neurolog, po obejrzeniu
zdjęcia z tomografii komputerowej.
Życzę Pani dobrej wieści,
Irena Mielnik-Madej
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy badania poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny są pomocne przy przepisywaniu leków na depresję? – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Czy Fluoksetyna zwiększa nasilenie przewodnictwa noradrenergicznego i dopaminergicznego? – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Czy niski poziom serotoniny oznacza depresję? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Obniżony poziom serotoniny a depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy aktywność fizyczna pomoże w leczeniu depresji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wątpliwości dotyczące dystymii – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Praca mózgu a waga u 28-latki – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Czy istnieje związek z zachorowaniem na Alzheimera a wystąpieniem depresji? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Dlaczego poziom dopaminy w mózgu spada? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Brak poprawy w leczeniu depresji – odpowiada Lek. Marta Hat
artykuły
Neuroprzekaźniki - rola, przykłady i znaczenie
Neuroprzekaźniki, nazywane również neurotransmiter
Synapsa - czym jest, rodzaje (synapsy elektryczne i chemiczne)
Synapsy są miejscem przekazywania informacji pomię
Jak kondycja jelit wpływa na naszą psychikę? (WIDEO)
-Jest z nami psychodietetyk Pani Elżbieta Lange,