Pomiar ciśnienia tętniczego i nadużywanie leków

Witam Jaka wartos pomiaru ciśnienia u osoby starszej wiąże się z koniecznością wzięcia lęku obnizajacego ciśnienie Mam problem z babcia która jest zdiagnozowana lekomanką Aktualnie przyjmuje leki antystresowe-Kettler mirzaten hydroxyzina) leki muszę jej wydzielić a babcia obsesyjnie mierzy ciśnienie-jeśli wysokie 160/88 domaga sie captoprilu po kilku minutach ma 148/85(bez prosz) Wydaje mi się ze problemem jest chęć zażycia leku Proszę o informacje wartości dla której konieczne jest zużycie leku

Zalecałabym konsultacje z lekarzem, który prowadzi babcię. Zna historię choroby i najlepiej będzie potrafił doradzić ciśnienie, przy którym należy już interweniować.
Opisane objawy rzeczywiście mogą wskazywać jednak na to, co efekt jest bardziej psychologiczny niż fizjologiczny. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, można spróbować podać kiedyś placebo i monitorować zmiany. Pozwoli to dać odpowiedź o pochodzenie wahań, a to z kolei wyznaczy kierunek dalszych działań.

Mgr Adam Horak Psycholog

Z tego, co Pani pisze, podawane leki mogą być nieskuteczne, skoro różnica ciśnienia przed i po podaniu leku jest nieznaczna. Ale o tym powinien zadecydować lekarz. Nie Pisze Pani, co Pani czuje, gdy Babcia nieustannie domaga się leków. Ma Pani dość dobre rozeznanie w sytuacji zdrowotnej Babci. Proszę się zatem zastanowić, czy jest coś, co uniemożliwia Pani postawienie granic w relacji z Babcią i dlatego nie potrafi Pani bezpiecznie odmówić Babci. Może udało by się Babcię czymś zająć, tak żeby nie koncentrowała się nadmiernie na swoim zdrowiu? Może Babcią przez pewien czas mogłaby opiekować się inna osoba?