Pominięcie tabletek - czy antykoncepcja hormonalna została zachowana?

Mam problem. Otóż biorę tabletki Y*** i zapomniałam wziąć 7 i 8 tabletkę, a 9 dnia przyjęłam 3 na raz. Dokładnie 6 dni później odbyłam z chłopakiem stosunek z dodatkowym zabezpieczeniem (prezerwatywa). Dostałam też brązowego plamienia, a obecnie kończę to opakowanie. Moje pytania to: 1) czy antykoncepcja hormonalna została zachowana? 2) czy w moim przypadku jest ryzyko ciąży? 3) skąd to plamienie? 4) czy robić przerwę 4-dniową czy nie? Pilnie proszę o odpowiedź;(

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nieprzyjęcie dwóch tabletek pod rząd wiąże się zniesieniem skuteczności preparatu. Przyjęcie 3 tabletek jednocześnie nie przywraca ich działania, a może jedynie wywołać działania niepożądane.

Odpowiadając kolejno na Pani pytania:

1. Nie. Skuteczność tabletek została zniesiona albo jej skuteczność jest zbyt mała, by można czuć się zabezpieczoną.
2. Jeżeli po pominięciu tabletek stosowała Pani prezerwatywę, podczas każdego zbliżenia, to ryzyko ciąży jest równe wskaźnikowi Pearla dla tej metody (przy prawidłowym jej stosowaniu IP=2, tzn. 2 kobiety na sto zajdą w ciążę w ciągu roku).
3. Plamienie było spowodowane odstawieniem tabletek na dwa dni. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie ma powodu do obaw.
4. W obecnej sytuacji może Pani zrobić 4-dniową przerwę. W trakcie jej trwania konieczne jest jednak stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia

Pozdrawiam