Pomoc przyjacielowi chorującemu na stany depresyjne

Mam przyjaciele który choruję na stany depresyjne.Zaproponowałam mu wizytę u psychiatry.Na początku rozmowy się zgodził mówiąc, że chce zmienić coś w swoim życiu, ale teraz niestety chyba chce zmienić zdanie i raczej się tego nie podejmie.Jakich użyć słów, żeby go przekonać jednak do tej wizyty bo nie chcę, żeby czuł się przez mnie nagabywany i męczony tą rozmową, ale bardzo mi zależy, żeby tam poszedł.Proszę o poradę..

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Żeby ktoś chciał coś zmienić w swoim życiu sam musi zauważyć,że coś jest nie tak i wywołać w sobie motywację do zmiany. Pani przyjaciel musi sam chcieć sobie pomóc, a Pani może w jakiś sposób mu to pokazywać, że jego życie daleko odbiega od idealnego i że cierpienie, które przezywa można zniwelować, np przez psychoterapię. To jest lepsze niż leczenie psychiatryczne, chyba że objawy są tak nasilone, że Pani przyjaciel ma problemy z funkcjonowaniem.
Może Pani mu bardzo delikatnie pokazywać możliwości i próbować wskazywać na te elementy w życiu, które mogłyby być dla niego korzystniejsze gdyby poddał się leczeniu.
Ale nic na siłę.
Pozdrawiam

Witaj!
Z tego co opisałaś Twój przyjaciel zgodził się a później wycofał i to wskazywałoby ,że może nie jest gotowy, lub obawia się że będzie cały czas na lekach i straci kontrolę nad swoim życiem. Porozmawiaj z nim jeszcze raz i może zaproponuj mu najpierw wizytę u psychologa. Wielu mężczyzn obawia się że będą musieli cały czas brać leki a to nie jest dla nich pozytywne. Pozdrawiam .