Poród – kleszcze czy próźnociąg?

Który sposób urodzenia dziecka jest bezpieczniejszy – przy użyciu kleszczy czy próżniociągu?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Najlepiej, jeśli nie wystąpią wskazania do ukończenia porodu żadnym z tych zabiegów. Niekiedy jednak przyspieszenie II okresu porodu jest niezbędne. W tych przypadkach trudno określić, czy bezpieczniejsze jest założenie kleszczy czy próżniociągu położniczego. Obie operacje niosą dość duże ryzyko powikłań dla matki i dziecka. Więcej zależy od doświadczenia osoby odbierającej taki poród. W praktyce w dzisiejszych czasach kleszcze są zakładane już bardzo rzadko, głównie przez starszych położników.