Poszerzone i popękane naczynka w udach
Mam poszerzone/popękane naczynka/żyłki w kolorze czerwonym i niebieskim na obu udach od jakichś 3 miesięcy. Miałam dwukrotnie wykonane badania USG Doppler żył, które nie wykazały żadnych niedrożności żył ani zastawek. Przyjmuję Galvenox i Ortex. Aktualnie obserwuję poprawę, nogi tak często nie bolą, a zmiany się zmniejszyły. Dostałam skierowanie na mikroskleroterapię, ale boję się bólu i skutków ubocznych. Czy zabieg ten można zastąpić laserem? Czy lepiej zabieg ten wykonać przed ciążą czy po?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?
Witam serdecznie, stosowane przez Panią leki niestety nie zabezpieczają przed rozwojem i nie powodują trwałego zmniejszenia się pajączków naczyniowych. Mikroskleroterapia może czasowo rozwiązać sprawę estetycznie, gdyż można w zasadzie wyprowadzić nogi do czysta i zamknąć wszystkie nieprawidłowe naczynia ale i też medycznie, likwidując objawy związane z obrzękami i bólami łydek. Obawa przed bólem - wszystka zależy rzeczywiście od wrażliwości na ból związany z wielokrotnymi nakłuciami, gdyż samo podawanie leku jest bezbolesne (aethoksysklerol ma sam w sobie działanie znieczulające miejscowo), na szczęście igły stosowane do zabiegów są równie cienkie jak te stosowane do podawania insuliny i nakłucią sa niezbyt bolesne. Powikłania w przypadku mikroskleroterapii dotyczą przede wszystkim podania leku pozanaczyniowo, co w przypadku lekarzy certyfikowanych nie powinno mieć miejsca lub wyjątkowo rzadkiego przypadku podania leku do drobnej tętniczki z następową miejscową (wielkości monety) martwicą skóry, która to zmiana będzie się goić miesiącami. Lekarz wykonujący zabieg musi wyjaśnić ryzyko i korzyści zabiegu oraz przedstawić metody alternatywne, by mogła Pani podpisać świadomą zgodę na zabieg. Czy można metodę zastąpić laserem - do pajączków tak, z zaznaczeniem, że do naczyń o róznej barwie nalezy zastosować lasery o różnej długości fali. Proponuję wykonać zabieg laserowy na niewielkiej powierzchni jednej kończyny i mikroskleroterapię na drugiej kończynie ocenić subiektywnie efekty i stopień bólu wywołanego w czasie zabiegu, by wybrać metodę preferowaną, lekarza dermatologa estetycznego lub flebologa, który poprowadzi Panią przez następne lata i będzie systamatycznie likwidował kolejne generacje pajączków. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog