Powiększenie endometrium po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, przyjmuję Microgynon. Przy 1 tabletce nowego listka jeszcze krwawiłam i miałam robione USG dopochwowe, moje endometrium wynosiło 3mm. Wczoraj 27.02 zrobiłam powtórne USG i wyszło endometrium 6mm! Dlaczego tak się powiększyło, nie powinno być mniejsze? Dodam, że krwawienie mam zawsze 4 dni. Czy może to być spowodowane błędnym przyjmowaniem? Staram się zawsze przyjmować o tej samej porze, jak dobrze mi się wydaje to żadnej nie pominęłam. Lekarz podał jeszcze, że pęcherzyki mają 5-8 mm i że nie widzi wolnego płynu, echo cyklu bezowulacyjnego.

Interesuje mnie to, czy przy tym badaniu lekarz może stwierdzić, czy doszło i dojdzie do owulacji? Jak zadałam mu to pytanie to powiedział, ze jak zajdę w ciążę to wtedy będzie mógł stwierdzić, czy doszło do owulacji. Czy 2-3 dni po stosunku można takie badanie USG wykonać? U mnie stosunek miał miejsce w sobotę, ale wytrysk był na zewnątrz, do tego nie było też penetracji pochwy przez członek. Czy trzeba powtórzyć to badanie za kilka dni? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

W swoim zapytaniu nie precyzuje Pani, kiedy dokładnie miało miejsce pierwsze badanie USG, z jakiego powodu było wykonywane, czy przez tego samego lekarza oraz czy miało ono miejsce na tym samym aparacie ultrasonograficznym. Są to pytania podstawowe, które umożliwiają dokładna analizę Pani wyników badań. Proszę zauważyć, iż badanie USG jest subiektywne, a wynik uzależniony jest od jakości sprzętu medycznego oraz doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie. Na podstawie podanych przez Panią informacji nie mogę powiedzieć, dlaczego wyniki są tak rozbieżne. Oba jednak mieszczą się w normie i nie budzą naszych zastrzeżeń. Jeżeli przyjmuje Pani tabletki regularnie to blokuje Pani owulację. Jeżeli chce mieć Pani pewność, że w bieżącym miesiącu nie dojdzie do jajeczkowania, może Pani prowadzić monitorowanie cyklu wykonując badania USG co kilka dni. Ze względu na brak wskazań, badania te najprawdopodobniej będą płatne. Jak rozumiem, poprzez badanie USG chce Pani również wykluczyć ewentualne zapłodnienie. To może Pani uczynić co najmniej 2 tygodnie od zapłodnienia. Pozdrawiam