Witam serdecznie!
Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych mogą mieć różną etiologię. Po pierwsze należy zastanowić się, czy dziecko ma kontakt z innymi dziećmi w podobnym wieku, np. czy chodzi do przedszkola. Jest to najczęstsza przyczyna następujących po sobie infekcji. Warto także zwrócić uwagę na osłabienie organizmu po każdej kolejnej infekcji. W tym czasie łatwo o kolejną infekcję.
Innymi przyczynami mogą być zaburzenia odporności na skutek źle zbilansowanej diety czy chorób organicznych (choć to zdecydowanie rzadziej).
Oczywiście kolejno występujące po sobie infekcje wymagają diagnostyki. Z tego też powodu została Pani skierowana na badania dodatkowe.
Powyższe wyniki nie są wcale tak niepokojące jak się Pani wydaje. Faktycznie synek ma podwyższone markery stanu zapalnego świadczące o ostrej fazie stanu zapalnego. OB nie ma jednak wartości trzycyfrowej, która zwykle wzbudza niepokój.Należy jednak podkreślić, że badanie OB jest coraz rzadziej wykonywane ze względu na swoją wysoką niespecyficzność. Znacznie lepszym wykładnikiem reakcji zapalnej jest białko ostrej fazy- białko C czyli CRP.
Synek ma również niewielką niedokrwistość, którą najprawdopowodniej da się wyrównać dietą. Warto urozmaicić dietę dziecka rozszerzając ją o zielone warzywa popijane sokiem z cytrusów (witamina C zwiększa wchłanianie żelaza), buraki, wątróbkę, czerwone mięso i inne produkty bogate w żelazo.
Zwiększona liczba limfocytów może być swowodowane niedokonanym jeszcze fizjologicznym skrzyżowaniem linii krwinek białych krwi, który ma miejsce około 4 roku życia. Po tym czasie dochodzi do zwiększenia procentowej liczby granulocytów. Do postawienia takiego rozpoznania konieczne jest wykonanie pełnego rozmazu krwi, na które zostało już dziecko skierowane.
Niestety bez obejrzenia dziecka nie mogę powiedzieć nic więcej. Proszę zaufać lekarzom prowadzącym dziecko i w miarę możliwości nie korzystać z internetu. Niestety żaden przypadek w medycynie się nie powtarza, każdy pacjent jest inny, a podane przez Panią objawy są wysoce niespecyficzne. Z tego też powodu czytanie wypowiedzi na forum lub analiza badań lekarskich nie ma sensu, gdyż mnoży niepotrzebny wątpliwości i lęki.
Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak odczytać te wyniki przy powiększonych węzłach chłonnych? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Powiększone węzły zauszne u dziecka – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Dlaczego węzły chłonne się powiększają? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy to może być powiązane z powiększonym węzłem? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Powiększone węzły chłonne potyliczne i wysypka – odpowiada Lek. Mateusz Siwek
- Co zrobić w przypadku powiększonego węzła chłonnego pod żuchwą? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Powiększone węzły chłonne szyjne i pachwinowe – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Nawracająca gorączka i poty nocne oraz powiększone węzły chłonne – odpowiada Lek. Agnieszka Nowak-Musiej
- Jaka może być przyczyna powiększenia węzła chłonnego u 21-latki? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Jaka może być przyczyna, że mam powiększonego węzła chłonnego? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski