Powikłania po artroskopii u 15-latki

Jakie moga byc powiklania po wykonaniu artroskopi u dziewczyny 15-letniej.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Po operacji artroskopii miejsca nacięć zostają zaszyte lub zamknięte za pomocą specjalnych plastrów i zakładany jest opatrunek. Po wypisie należy przestrzegać zaleceń lekarskich wpisanych w karcie informacyjnej, osłaniać opatrunek przed zamoczeniem oraz zgłaszać się w wyznaczonym terminie i miejscu na kontrole pooperacyjne. Chociaż artroskopia należy do bardzo bezpiecznych małoinwazyjnych metod operacyjnych, nie jest wolna od powikłań czy problemów. Powikłania to zdarzenia potencjalnie wpływające na ogólny stan zdrowia w sposób chwilowy lub trwały i które mogą wymagać dodatkowej interwencji medycznej. Powikłania po artroskopii występują rzadko, ale nawet w przypadku wystąpienia większość udaje się pomyślnie wyleczyć. Należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej w przypadku wycieku z rany, znacznego zaczerwienienia i bólu kolana, krwawienia, gorączki, duszności, silnego osłabienia, zawrotów głowy, bólu w klatce piersiowej lub łydce lub innych niepokojących objawów. Pewne problemy występujące po operacji artroskopii, choć czasem postrzegane jako powikłanie, nie są nimi z medycznego punktu widzenia i zazwyczaj nie wymagają dodatkowego postępowania. Są to m.in: nudności i wymioty, bóle głowy, złe samopoczucie, senność, przejściowe zaburzenia czucia w okolicy stawu, utrzymujące się umiarkowane bóle i obrzęki stawu. Częstym problemem spotykanym po artroskopii kolana jest krwiak stawu wymagający jego usunięcia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, operowane kolano można obciążać bezpośrednio po operacji. Często wskazana jest rehabilitacja. Powrót do pracy następuje po 2 – 3 tygodniach. Bardziej aktywny tryb życia można wdrożyć po 4 – 6 tygodniach – zazwyczaj tyle czasu potrzebne jest do odzyskania pełnej sprawności. Kierowanie pojazdami jest możliwe dopiero po odzyskaniu pełnej kontroli nad ruchami w stawie. W przypadku znacznych uszkodzeń sama artroskopia czasami nie pozwala na uzyskanie optymalnego wyniku – wówczas konieczne może być dalsze leczenie, w tym również chirurgiczne.