Czy mogą w związku z tym pojawić się jakieś powikłania po zabiegu artroskopii?

Mam 37 lat przeszedłem zabieg artroskopii. Dokładnie uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej odtorebkowe podłużne ( było szycie uszkodzonego fragmentu) . Miałem zalecenie chodzenie z odciążeniem zalecanego stawu przez pierwsze dni a potem z częściowym obciążeniem przez 6 tygodni w asekuracji kul łokciowych. Źle przetworzyłem i po 11 dniach zrobiłem 2x600m z częściowym odciążeniem stawu ale ortezę unieruchomił en w pełnym wyproście. Większość ciężaru ciała skierowałem na kule. Czy mogą z tego wyjść jakieś powikłania ( np szew łąkotki zszywanej się rozejdzie itp.) Moje 2 pytanie dotyczy ortezy dostałem zastrzyki z heparny na 40 dni. Ortezę mam zaleconą na 6 tygodni. A do tego mam brać zastrzyki kilka dni po zdjęciu ortezy. Więc mam pytanie czy mogę zdjąć ortezę 4 dni przed ostatnim zastrzykiem? Czy czekać do wizyty kontrolnej która mam w 6 tygodniu i poprosić o dodatkowe zastrzyki. Z góry dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć uszkodzenie łąkotki należy do stosunkowo częstych urazów, mających różne podłoże (uraz, zmiany degeneracyjne), to najczęściej prawidłowe leczenie, a także rehabilitacja – w tym stosowanie się do zaleceń i ćwiczeń wskazanych przez specjalistów – pozwala na powrót do pełnej sprawności.

Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia.

Stąd też można założyć, że nieprawidłowa interpretacja zaleceń lekarskich w Pana przypadku – zwłaszcza, że miała charakter incydentalny – nie powinna mieć żadnego wpływu na powodzenie dalszej kuracji, choć warto zachować teraz szczególną ostrożność.

Natomiast co do zastrzyków przeciwzakrzepowych to zalecenia do ich wykonywania dotyczą zwiększonego ryzyka tworzenia skrzeplin w naczyniach, co ma miejsce w przypadku operacji chirurgicznych. Jednak czas podawania zastrzyków zależny jest od rodzaju operacji – o każdym przypadku indywidualnie decyduje lekarz. Po operacjach stawu kolanowego zwyczajowo leczenie przeciwzakrzepowe trwa 4 tygodnie.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-leki-przeciwzakrzepowe.

Jednak warto pamiętać, że decyzję odnośnie zakończenia przyjmowania heparyny może podjąć tylko lekarz – proszę stosować się do jego zaleceń oraz czasu leczenia ustalonego przez specjalistę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.