Preparat wspomagający proces odchudzania

Mam 51 lat, zażywam Glucophage 750 mg, która ma pomóc mi schudnąć. Stosuję ją już miesiąca i nie mam żadnych efektów. Waga stoi 88 kg, 156 cm i nic. Apetyt mam w dalszym ciągu napadowy. Wynik badania cukru to 110, trójglicerydy 2,20, cholesterol całkowity 6,07. Mam pytanie, czy ten lek zażywać dalej, może większą dawkę, a może dać sobie spokój z nim. Pozdrawiam, Iwona

Witam!

Metformina jest lekiem wywierającym szerokie działania metaboliczne. Preparat ten zwiększa wrażliwość na insulinę, zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie oraz zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach. Z tego powodu jest podstawowym lekiem w cukrzycy t.2 u pacjentów z otyłością. W Pani przypadku został on zastosowany głównie ze względu na otyłość, ale także ze względu na nieprawidłową glikemię na czczo. Należy pamiętać jednak o tym, że oprócz leku należy również dbać o odpowiednie żywienie oraz regularną (najlepiej aerobową) aktywność fizyczną. Najlepszym sposobem na utrzymywanie stabilnego poziomu glikemii jest spożywanie pokarmów zawierających wielocukry, które są uwalniane powoli np. produkty pełnoziarniste. Wahania poziomu cukry we krwi mogą być wyzwalane poprzez podjadanie słodyczy w chwili uczucia głodu. Wielokierunkowe podejście do problemu powinno zapewnić widoczne efekty. Wyniki lipidogramu sugerują hiperlipidemię. Redukcja masy ciała poprzez stosowanie diety opartej na zasadach zdrowego żywienia oraz regularnej aktywności fizycznej powinna poprawić również parametry gospodarki lipidowej. Proponuję kontynuować stosowanie leku w tej samej dawce, ale również zwrócić uwagę na inne aspekty leczenia (dieta, ruch). Pozdrawiam serdecznie!