problem z częstotliwością załatwiania potrzeb fizjologicznych

Witam, mam 26 lat i mam problem z częstotliwościa załatwiania potrzeb fizjologicznych (3,4 razy) przewaznie jest to biegunka lecz zdarza sie ze przdz kilka dni jest to zatwardzenie. (od kilku miesiecy) , mam siedzacy tryb zycia gdyż jestem kierowca zawodowym, moje objawy to bulgotanie w brzuchu w gornej części nadbrzusza, wszystko co zjem przeważnie szybko przeze mnie przelatuje, mam bardzo duzo stresu w pracy i od czasu do czasu czuje kłucie w nadbrzuszu pod zebrani z lewej strony nie miewam goraczek, lecz jestem od pewnego czasu ospały. Czy to moze byc Ibs czy coś bardziej poważniejszego? Dodam ze stoperan działa lecz na krótką mete.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niewątpliwie Pański stan wymaga diagnozy lekarskiej, niestety Stoperan to nie jest rozwiązanie problemu. IBS, czyli zespół jelita drażliwego, to choroba, którą można zdiagnozować dopiero po wykluczeniu szeregu innych chorób ze strony układu pokarmowego, a jest to długa droga. Również leczenie IBS nie należy do najłatwiejszych, bo jest to schorzenie przewlekłe, psychosomatyczne, podlegające leczeniu objawowemu. Czynnikiem, który wpływa na nasilenie objawów chorobowych przy IBS jest stres, zatem istotna jest walka ze stresem i eliminowanie jego przyczyn. O innych chorobach jelit może Pan się dowiedzieć z naszej infografiki – sugeruję porównanie opisanych objawów z Pańskimi dolegliwościami: https://portal.abczdrowie.pl/5-najczestszych-dolegliwosci-jelit. Również styl życia, który Pan wiedzie, może wpływać negatywnie na układ pokarmowy – mam na myśli charakter pracy, na który składa się brak odpowiedniej aktywności fizycznej, a także być może nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Niepokojące jest kłucie w lewym boku, to sygnał, że powinien Pan zgłosić się do lekarza internisty, który po zebraniu wywiadu oraz badaniu palpacyjnym będzie mógł podjąć decyzję o skierowaniu Pana do gastroenterologa. Bóle po lewej stronie ciała mogą świadczyć o problemach z trzustką czy śledzioną, ale też żołądkiem. Czasami współwystępuje przy chorobach wrzodowych i refluksie. Niekiedy kłucie to spowodowane jest nadmiernymi gazami. O najczęściej występujących chorobach układu pokarmowego przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-przewodu-pokarmowego-wrzodowa-dwunastnicy-trzustka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.