O czym świadczy ból z lewej strony nadbrzusza?

Witam. Mam 33 lata. Od około roku , z początku sporadycznie, odczuwam ból w nadbrzuszu, z lewej strony. Od kilku tygodni dolegliwość jakby się nasiliła, tzn. ból stał się silniejszy i częstszy. Żadnej utraty wagi nie mam, wręcz przeciwnie kilka kg w tym czasie mi przybyło. W obecnym czasie umówienie teleporady, czy wizyty bywa trudne. Stąd też moje pytanie, jakiego typu może to być schorzenie? Czasem mam uczucie pełności, sporadycznie zdarza się też cofanie tresci pokarmowej, coś w rodzaju refluksu, jednak ten ból z refluksem chyba nie ma powiązania. Proszę o wyrażenie opinii w tym temacie. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból w nadbrzuszu ma wiele przyczyn. Jeśli zlokalizowany jest po lewej stronie może oznaczać problemy z układem pokarmowym. Wśród możliwych przyczyn wymienić można zapalenie żołądka lub zapalenie trzustki. W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka oprócz bólu w nadbrzuszu pojawiają się takie dolegliwości, jak uczucie pełności, odbijanie, nudności czy wymioty.

Pojawiający się gwałtownie ból, który z czasem przybiera na sile występuje natomiast przy zapaleniu trzustki. Może on występować zarówno po lewej, jak i prawej stronie brzucha. Dodatkowo towarzyszą mu mdłości, biegunki, wzdęcia i brak apetytu. Zarówno jedna, jak i druga choroba może mieć charakter ostry bądź przewlekły.

Ponadto ból nadbrzusza po lewej stronie może oznaczać choroby śledziony, takie jak: zapalenie śledziony, uraz, torbiel lub ropień.

Proszę koniecznie udać się do lekarza, najlepiej ze specjalizacją z gastroenterologii.

Więcej możliwych przyczyn bólu brzucha po lewej stronie opisanych zostało w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-po-lewej-stronie-brzucha-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.