Problem z wymiotami w sytuacjach stresowych

Ostatnio bardzo często wymiotuję. Byłam u laryngologa, który skierował mnie do gastrologa. Niestety wizytę mam za 3 tygodnie, a w najbliższą niedzielę wesele. Ostatnio na weselu wymiotowałam i musiałam wrócić do domu. Prawdopodobnie ze stresu chociaż nie było czego się bać. Nie chcę żeby sytuacja się powtórzyła :( Proszę o radę, co robić żeby nie musieć rezygnować z zabawy. Powiem jeszcze, że na tamtym weselu miałam pusty żołądek bo nic nie jadłam. Potem kilka łyżek rosołu i koszmar.

Jest możliwe i prawdopodobne, że nudności wymioty maja podłoże psychologiczne, emocjonalne. Jeśli zatem lekarze wyklucza zaburzenia somatyczne (laryngolog, gastrolog itp), będzie to oznaczało ich psychologiczne pochodzenie. Wówczas należy się zgłosić do psychologa i podjąć psychoterapię. Pozwoli ona zrozumieć i poradzić sobie z objawami.

Witam Panią. Obawiam się, że moja odpowiedź przyjdzie późno. Domyślam się, że wesele na które się Pani wybiera jest dzisiaj. Wizyta u gastrologa na którą Pani czeka jest ważna bo po konsultacji u laryngologa ona pozwoli rozstrzygnąć czy Pani objawy mają charakter fizjologiczny czy psychologiczny. Na podstawie Pani opisu, w którym zauważa Pani, że nieprzyjemne objawy pojawiają się w sytuacjach stresowych mogę wnioskować, że podłoże psychologiczne też odgrywa znaczącą rolę. Czekając na wynik konsultacji u gastrologa proszę pomyśleć o kontakcie z psychologiem. Dzięki niemu może Pani odkryje mechanizm, który leży u źródła Pani objawów. Jeśli chodzi o najbliższą uroczystość być może potrafi Pani zauważyć sygnały zwiastujące nadejście nieprzyjemnych objawów (uczucie duszności, nudności lub inne). Proszę nie czekać na rozwój sytuacji tylko wyjść na zewnątrz i pooddychać powietrzem zwracając szczególną uwagę by wydech był dłuższy (i by Pani go słyszała) od wdechu. Proszę tak zrobić kilka razy. Przydatna do wyjścia może być osoba do której ma Pani zaufanie i przy której czuje się Pani bezpiecznie. Pozdrawiam Panią.