Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc osobie, która prowokuje wymioty?

bardzo martwię się o mojego przyjaciela, podczas rozmowy okazało, że prowokuje wymioty nie wiem co o tym myśleć czy może to być jakaś poważna choroba? Jak mogę mu pomóc?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Pochodne witaminy A - retinoidy

Istotne jest to, w jakich sytuacjach i tak naprawdę po co, Pani przyjaciel prowokuje te wymioty. Jak często? Podaje Pani zbyt mało informacji. Jeśli prowokuje wymioty po napadach obżarstwa, w sytuacjach stresu/napięcia lub innych regularnie, podłożem są prawdopodobnie problemy emocjonalne. Jeśli poprzez prowokowanie wymiotów radzi sobie z emocjami, Pani jako osoba bliska może mu dawać do zrozumienia, że zauważa problem i to Panią niepokoi, oferować rozmowę i wsparcie, polecać konsultację u psychologa. Jeżeli nie będzie chciał skorzystać, niestety wbrew jego woli nie da rady mu Pani pomóc.

0

Tak, może być do zaburzenie odżywiania. A jest to bardzo poważna choroba natury psychicznej, która wyniszcza zarówno psychikę, jak i organizm. Proszę namówić przyjaciela na rozpoczęcie psychoterapii.

0

Witam serdecznie,
prowokowanie wymiotowania może być jednym z wielu objawów zaburzeń odżywania. By można było pomóc Pani koledze niezbędna jest osobista konsultacja u psychologa/psychoterapeuty, który przeprowadzi odpowiedni wywiad kliniczny i ustali kierunek leczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Monika Wiatr
psycholog, psychoterapeuta

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy