Problem ze sprawnością umysłową

Witam, mam 21 lat i strasznie denerwuję się swoimi objawami dotyczącymi kiepskiej sprawności umysłowej. Nie potrafię układać poprawnych zdań gdy z kimś rozmawiam, nie potrafię skończyć pracy dyplomowej - wiem jak to mi szło do tej pory - nie mogłam się skupić ani połączyć faktów w całość. Nauka też mi słabo idzie, mam wrażenie, że nie mam siły. Ciągle się stresuję, problemy narastają a ja zamiast je rozwiązywać pozostaje bierna. Szybko zapominam co miałam zrobić. Czy da się to naprawić ?

Dzień dobry. Aby sprawdzić na czym dokładnie polegają te objawy, kiedy się ujawniają bądź nasilają niezbędne będą odpowiednie badania. Badania takie wykona psycholog, neuropsycholog, czasami psychiatra.
Podstawowe problemy z pamięcią, zaburzenia uwagi (zapominanie co się miało zrobić) do pewnego stopnia są naturalne i każdego z nas dotykają, pozostając jednak w normie pomimo ich uporczywości. Sprawność umysłową można oczywiście też ćwiczyć o czym na pewno dowie się Pani również podczas takiej wizycie po uzyskaniu wyników badań. Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam Panią. Dzięki badaniom z zakresu neuropsychologii od dłuższego czasu wiadomo, że silny i utrzymujący się dłużej w czasie stres "upośledza" naszą naczelną funkcję poznawczą jaką jest uwaga. Ona (uwaga) zaś jest nam potrzebna w procesach pamięci. Pomaga nam w zapamiętywaniu nowego materiału, przechowywaniu zapamiętanego materiału oraz w odtwarzaniu zapamiętanego materiału. Stąd być może opisywane przez Panią problemy. Ważne będzie teraz zidentyfikowanie źródła Pani stresu . Może on dotyczyć obecnej sytuacji, ale też wydarzeń z przeszłości, które mogły mieć charakter traumatyczny. Poza tym Pani samopoczucie może się pogarszać kiedy doświadcza Pani opisywanych trudności i denerwuje się nimi (wtedy można mówić o samonapędzającym się mechanizmie). Polecam Pani bezpośredni kontakt z psychologiem by zlokalizować źródło swojego stresu. Samo znalezienie go może już przynieść Pani nieco spokoju. Następnym krokiem będzie opracowanie wspólnie z psychologiem sposobów dzięki którym nauczy się Pani stres redukować. Pozdrawiam Panią.