Problemy emocjonalne przy antykoncepcji hormonalnej a niedobór witaminy B6

Przyjmuję od kilku miesięcy tabletki antykoncepcyjne. Zauważyłam różnice w moim zdrowiu psychicznym. Jestem bardziej rozdrażniona, często smutna, szybko się denerwuję i łatwo wyprowadzić mnie z równowagi. Przeczytałam, że może to być spowodowane przez niedobór witaminy B6. Chcę spróbować czy po jej przyjmowaniu coś się zmieni. Jaką dawkę i przez jaki okres powinnam brać żeby stwierdzić czy przynosi efekty?

Witam,

Od strony psychologicznej, jeżeli nie dzieje się w Pani życiu nic takiego, co mogłoby w jakimś stopniu przyczynić się do przeżywanych przez Panią zmian emocjonalnych, powinna Pani poinformować o tych - skutkach ubocznych, bo takiego słowa należy tu użyć, swojego ginekologa, który powinien zalecić inne leki, lub inną metodę. Nie należy tego lekceważyć i traktować jako efekt uboczny. Dobrze dobrane leki do pacjenta nie powodują wahań nastroju nawet przy osobach wrażliwszych na takie stany.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek

Zmiany samopoczucia mogą być wynikiem samej terapii hormonalnej. Niemniej jednak problemy z niedoborem witamin są dość częste i wynikają z nie do końca dobrze przemyślanej diety i nadmiernego stresu. Jednak nie tylko witamina B6 może wpływać na obniżenie nastroju. Radziłabym Pani zastosować przez okres około 30 dni złożony suplemet diety zawierający kompleks witamin i minerałów (np. Falvit) oraz zwrócenie większej uwagi na różnorodność diety.