Problemy z brzuchem, gazy, niepełne wypróżnienia, swędzenie odbytu i cienkie stolce a IBS lub hemoroidy

Witam. Mam 27lat, od kilku lat mam problemy z brzuchem, gazy oraz nie pełne wypróżnienia, miałem robione USG brzucha,Morfologie,per rectum wszystko było ok. Ostatnio gastroskopia i zakażenie H.P. oraz przepuklina rozworu przełykowego. Antybiotyki 14dni i niby wszystko ok. Natomiast mam też swędzenie odbytu i cienkie stolce czy możliwe że to przez hemoroidy lub IBS? z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry.

Te objawy są możliwe o ile to faktycznie IBS. Czy brał Pan probiotyki przy tych silnych antybiotykach?
Swędzenie odbytu może być spowodowane hemoroidami ale także biegunkami. Warto byłoby po każdym wypróżnieniu podmyć się, dobrze osuszyć i natłuścić odbyt od zewnątrz jakąś maścią lub wazeliną.
Przy IBS jest zaburzona motoryka i cienkie stolce, z poczuciem niewypróżnienia do końca jak najbardziej są mozliwe.

Leczenie Helicobacter poprawi samopoczucie jeśli chodzi o refluks, natomiast nie poprawi pracy jelit. Po takich silnych antybiotykach moze nawet być gorzej. Powinien Pan jeszcze przez miesiąc brać probiotyk (polecam 2 razy dziennie) . Przy wzdęciach warto byłoby aby w skłądzie był Lactobacillus plantarum.

Proszę pamiętać, że w IBS szkodzi tłuste jedzenie, niesteroidowe leki przeciwzapalne (czyli ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), steroidowe leki przeciwzapalne, przyjmowanie antybiotyków, leków obniżających kwaśność soku żołądkowego.

Jeżeli zrobił już Pan badania, proszę obserwować po jakich posiłkach jest gorzej (objawy będą opóźnione o 1-2 dni) i ograniczyć je w diecie.

Na te wzdęcia i cienkie stolce powinnny pomóc leki takie jak debretin czy debridat, które z pewnością lekarz Panu przepisze.

Pozdrawiam.

Joanna Arciszewska.