Warto przyjrzeć się, od kiedy nastąpiła zmiana? Czy trudności zaczynały się stopniowo, od momentu pojawienia się na świecie rodzeństwa? Czy w rodzinie wydarzyło się coś jeszcze- ważnego, trudnego? (np utrata kogoś bliskiego, przeprowadzka itp). Podobne trudności mogą także inne mieć podłoże- poczucie odrzucenia, braku akceptacji, potrzeba akceptacji w grupie rówieśniczej, potrzeba uwagi, nadmierny stres, niepowodzenia w grupie rówieśniczej itp.
Zachęcam do podjęcia pracy z psychologiem rodzinnym. Nie tylko pomoże sprecyzować problem, ale także wspólnie wypracujecie Państwo najlepsze metody poradzenia sobie.
Witam,
Pani córka weszła w trudny okres dorastania, kiedy zaczyna szaleć burza hormonalna, a ona stara się budować własną tożsamość. Problemy mogą wynikać nie z barku koncentracji, ale właśnie lekceważenia nauki. Proszę spróbować porozmawiać z córką na ten temat, a także sytuacji z mamą jej przyjaciółki, dowiedzieć się, jakie ma z tym związane uczucia, co się stało, jak to odbiera – bez kłótni, moralizowania, pouczania. Jeśli problem z dzieckiem będzie się pogłębiał, może Pani zaaranżować spotkanie z psychologiem. Nastolatki są szczególnie wrażliwe, chętnie eksperymentują, i bardzo łatwo ulegają wpływom, z tego też względu to ważne, by była Pani przy niej, wspierała ją, pomogła gdy będzie taka potrzeba.
Zachęcam do zapoznania się z książkami: "Wychowanie bez porażek" T. Gordon, "Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały" Faber, Mazlish, może tam znaleźć Pani wiele pożytecznych wskazówek postępowania.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Mogą to być problemy hormonalne i nietolerancje pokarmowe. Proszę iść do lekarza i zrobić dziecku badania w kierunku niedoczynności tarczycy (TSH).
Często takie objawy jak: brak koncentracji, pogorszenie pamięci, brak motywacji, chroniczne zmęczenie, smutek i poczucie beznadziei, bole stawów, ociężałość mają podłoże w nietolerancjach pokarmowych (często mleko i nabiał jest przyczyną) . Jeśli pojawiają sie w okresie dojrzewania, często zdarza sie , że objawy tłumaczymy hormonami, zmianami , dorastaniem itd.
Jeśli lekarz wykluczy chorą tarczycę, psycholog przyczyny natury psychologicznej, proszę przeanalizować dietę. Jeśli jest dużo nabiału , proszę wycofać wszystko (mleko, sery, jogurty, słodycze z mlekiem w proszku , wędliny z dodatkiem serwatki itd.) na 4-6 tygodni (nie krócej) - jeśli będzie poprawa, proszę iść do dietetyka, aby pomógł ustalić diete.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z wykonywaniem poleceń u 6-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Problemy z koncentracją u 8-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak poprawić samoocenę dziecka i ułatwić mu zawieranie przyjaźni? – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Problemy z koncentracją u sześciolatki – odpowiada mgr Patryk Goleń
- Problemy dziecka z koncentracją – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Rozdrażnienie i nerwowość u 10-letniej córki – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Problemy z koncentracją u 4-latki – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Amfetamina a problemy w nauce i z koncentracją – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problemy ze skupieniem podczas nauki u 10-latki – odpowiada Mgr Marta Patoka
- Problemy z zapamiętywaniem i koncentracją u 18-latki – odpowiada Mgr Adam Kowalewski