Jak poprawić samoocenę dziecka i ułatwić mu zawieranie przyjaźni?

Mój syn ma problem z zawieraniem nowych znajomości. Jest niski i w związku z tym wydaje mi się że rówiesnicy z podwórka nie do końca akceptują go w grupie.. a moje dziecko zrobiło się zamknięte w sobie i coraz trudniej zawiera znajomości. Jak mogę mu pomóc.. ? jak poprawic samoocene dziecka i ułatwić mu zawieranie przyjaźni? dziecko ma teraz 4,5 roku

Witam panią !

Niestety porusza pani problem nieakceptowania dzieci w grupie rówieśniczej ,które odstają od grupy bądź przez nieśmiałość lub inne "defekty" ( niski wzrost tez do nich należy), jest to tym trudniejsze ,że dziecko ma chęć do zabawy a nie jest akceptowane. ponieważ miałam takich problemów trochę - to radzę oprócz przykładów wielkich ludzi z historii podać mu przykłady z otoczenia ludzi , którzy się tym nie przejmują - sportowców dalszych znajomych i itp. przykładów oraz wzmacniać w nim poczucie ,że rośnie i wszystko się może zmienić. można go zapisać - jeśli jest taka możliwość na zajęcia rozciągające - gimnastyka , judo , lub inne sporty. Najwięcej zależy od pani wsparcia. Pozdrawiam

Wzmacnianie jego mocnych stron, adekwatne pochwały, zapewnianie o akceptacji i miłości, wspieranie w budowaniu relacji rówieśniczych (edukacyjne w kontekście akceptowanych i nieakceptowanych form zachowania społecznego, wzmacnianie pożądanych zachowań, pomoc w doborze towarzystwa) powinny ułatwić adaptacje w grupie.
W razie potrzeby można także skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego np w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.