Problemy z wykonywaniem poleceń u 6-latki

Witam. Usłyszeliśmy dziś z mężem od przedszkolanki, że nasza niespełna 6-letnia córka powinna chodzić do szkoły specjalnej, bo w grupie 27 dzieci tylko ona ma problemy w nauce, nie słucha poleceń, zapomina o tym, co chwilę wcześniej jej się mówiło itp. Jak to ujęła, żyje we własnym świecie. Jest to dla nas cios, ponieważ normalnie mówi, chodzi, je itp. Czasem tylko nie słucha się jak coś jej się karze, jak każde dziecko. Co mamy robić? Czy ona naprawdę jest chora?...:(

Dzień dobry!

Niestety, nie jest możliwe odpowiedzieć na Pani pytanie bez osobistego kontaktu z dzieckiem, obserwacji jego zachowań, przeprowadzenia badań diagnostycznych itp.
Jest możliwe, że u córki można zauważyć zaburzenia w rozwoju, taka diagnoza zawsze powinna być jednak bardzo przemyślana, wieloaspektowa, poprzedzona specjalistycznymi badaniami. Opinia przedszkolanki może być pochopna.
Zawsze jest też możliwa praca terapeutyczna z dzieckiem, aby rozwijać jego talenty, zalety, możliwości, a korygować trudności.
Proszę zgłosić się do poradni dziecięcej z pozytywnym nastawieniem.

Pozdrawiam!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Nie użyłabym słowa chora. Jeśli w środowisku domowym nie dzieje się nic niepokojącego to trzeba porozmawiać z córką co takiego nią kieruje,że nie wykonuje poleceń nauczyciela, dlaczego jest wycofana.Dlaczego nie słyszy i zapomina.Może to być związane z zaburzeniami koncentracji. Może ma problemy z rówieśnikami, może nie potrafi się odnaleść.Warto udać się do psychologa, który oceni poziom rozwoju dziecka i tym samym uspokoi Was lub zaleci takie rozwiązania, które pomogą dziecku.