Dlaczego dziecko nie chce się słuchać?

Dzień dobry.mam problem od bardzo długiego czasu chodzi o córkę lat 14. A mianowicie chodzi o problem nie słuchania rodziców. chodzi o coś takiego że jeśli mówię że ma coś zrobić jest odpowiedź: potem, zaraz. i potem nie ma ponieważ ona od razu zapomina co ma zrobić czasami w ciągu dnia kilka razy jej powtórzę żeby coś zrobiła tak jak ja chcę tak ma być bo rodzic jest od rządzenia nue dziecko. Jeśli jest taka sytuacja następna ona zapomina że miała tak zrobić(jak mozna non stop zapominać jak Matka mówi do dziecka że coś ma być tak a nie tak coś ma leżeć w tym miejscu a nie w tamtym i różnego typu sprawy codzienne )uważam że to co powie rodzic to jest święte i dziecko powinno słuchać i wykonać to. bardzo nie lubię takiego olewania. w nerwach powiedziałam że jak będzie się tak zachowywać to się będzie sama zajmować sobą czyli tak samo będę olewać ją jak ona mnie oczywiście tak nie będzie ale mówię tak aby się przestraszyła i zaczęła słuchać i robić to co jej się każe. Proszę coś doradzić w tej kwestii, trochę żałuję że tak powiedziałam może wystraszy się ale już nie ma do niej jak dotrzeć.. skoro Proszę ją aby na przykład zasuwala firanki w oknie bo tak mówię to tak powinna zrobić albo żeby nie kładła na parapecie pewne rzeczy które nie powinny tam leżeć i różne takie sytuacje mam wrażenie że ona tylko patrzy co ja do niej mówię i nic dalej z tym nie robi.

Kłopoty z komunikacją z nastoletnim dzieckiem towarzyszą wielu rodzicom; niestety nie istnieją uniwersalne zasady, dzięki którym tego rodzaju problemy z dnia na dzień można naprawić. Zachęcam do rozważenia konsultacji z psychologiem, aby przy jego wsparciu zastanowić się, z czego wynikają trudności i jakie zmiany mogłyby przyczynić się do poprawy sytuacji.